O historii lokalnej z kalwaryjską Biblioteką – Katastrofa Kolejowa w Barwałdzie

W dniu wczorajszym (w czwartek 20 lutego) odbyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej z cyklu o historii lokalnej pt. „Katastrofa kolejowa w Barwałdzie Średnim 24 listopada 1944 roku”.

Biblioteka kalwaryjska jako instytucja kultury, prowadzi działania przybliżające lokalną historię. Czwartkowe spotkanie poświęcone było jednej z największych katastrof kolejowych w Polsce. W spotkaniu brali udział uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z Kalwarii Zebrzydowskiej i Brodów. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez uczniów relacji naocznych świadków katastrofy. Relacje te, uzupełnił później profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego – Andrzej Nowakowski – przedstawiając szczegóły katastrofy oraz działania i wydarzenia, które do niej doprowadziły.

„Nie byłoby tej katastrofy, gdyby pociąg osobowy zatrzymał się na stacji Kalwaria Zebrzydowska, lecz na odcinku do Wadowic postój nie był planowany. Kiedy dyżurny ruchu w Kalwarii Zebrzydowskiej zorientował się, że popełnił błąd, zasygnalizował konieczność zatrzymania pociągu przy pomocy czerwonej chorągiewki, lecz zostało to zbagatelizowane przez obsługę pociągu osobowego. Co prawda, wysłano za nim parowóz, który gwizdami wzywał do zatrzymania się, lecz ta wiadomość nie dotarła do maszynisty, względnie nie zdołał on dogonić pociągu osobowego. 

Tymczasem transport wojskowy minął stację w Kleczy Górnej, kiedy uświadomiono sobie grożące niebezpieczeństwo. Zderzenie czołowe obu pociągów nastąpiło na odcinku toru o małej widoczności. Pociąg osobowy był przeładowany, posiadając w składzie stare austriackie „drewniaki” z lat 1911-1918. Transport wojskowy był złożony z nowych, solidnych pulmanów. Toteż skład cywilny został niemal doszczętnie zniszczony, a skład wojskowy nie uległ większym zniszczeniom.”

W Bibliotece można także zapoznać się z wystawą poświęconą historii kolei po odzyskaniu Niepodległości.

Warto zaznaczyć, że prof. Andrzej Nowakowski wraz Urzędem Gminy Kalwaria Zebrzydowska przygotowuje II wydanie (uzupełnione) książki „Tragedia Barwałdzka”. Publikacja powinna ukazać się w tym roku na przełomie maja i czerwca.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x