Rozpoczęła się budowa ruchomej szopki w Kalwaryjskim Sanktuarium

Rozpoczęła się budowa jednej z największych i najbardziej znanych ruchomych szopek w Polsce. Kalwaryjska dekoracja Bożonarodzeniowa składa się z ponad 150 elementów, w tym 50 ruchomych, i co roku przyciąga tłumy wiernych. Jej inauguracja nastąpi tuż przed Pasterką.

  
Jeszcze przed rozpoczęciem adwentu zamontowano w kalwaryjskiej bazylice panoramę o wymiarach 8 x 11 metrów oraz podest o powierzchni 30 metrów kwadratowych. W ciągu kilku tygodni będzie powstawała na nim szopka w tradycyjnej formie, charakterystycznej dla zakonu franciszkańskiego.

Dekoracja będzie przedstawiać miejsce narodzenia Syna Bożego z Najświętszej Maryi Panny oraz otoczenie Betlejem. Zgodnie z kalwaryjską tradycją, także w tym roku pojawią się nowe elementy, które jak co roku zostały przywiezione z Italii. Szopka w całości jest przygotowywana przez zakonników.

Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w Wigilię Bożego Narodzenia 1223r. w Greccio. Od tamtej pory jego naśladowcy rozpoczęli tradycję jej budowania i rozpowszechnili na cały Kościół.

  

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Filip Czub OFM

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x