„Nie mogliśmy zrezygnować z tej szansy”. Przed nami ogromne inwestycje na drogach powiatowych

To zapewne jedne z najważniejszych umów podpisanych w tej kadencji samorządu powiatowego. I jedne z najbardziej wyczekiwanych przez zmotoryzowanych mieszkańców naszego regionu. W piątek, 17 listopada br. starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas i członek Zarządu Powiatu Marek Ciepły podpisali dwie umowy z Przedsiębiorstwem Budowlano – Drogowo – Mostowym DROG-BUD ze Spytkowic. Obie dotyczą prac, które zostaną wykonane na drogach powiatowych i które będą współfinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Łącznie umowy opiewają na blisko 30 milionów złotych, z czego ponad 23 mln zł Powiat Wadowicki pozyskał z „Polskiego Ładu”. Za tę kwotę zostanie zmodernizowanych, przebudowanych bądź wyremontowanych siedem dróg powiatowych. W sumie chodzi o ok. 11,5 km traktów!

Obejmując urząd starosty wadowickiego złożyłem obietnicę, że poprawa jakości i bezpieczeństwa na drogach powiatowych będzie jednym z priorytetów pracy obecnego Zarządu Powiatu. I dokładnie tak się dzieje. Co roku wykonujemy ogrom pracy, modernizując i remontując kolejne kilometry naszych traktów. Jednak tak ogromnych inwestycji, jak te zawarte w umowach współfinansowanych z „Polskiego Ładu” dawno nie mieliśmy – podkreśla starosta Eugeniusz Kurdas. – Nie było łatwo sięgnąć po te pieniądze, ale wspólna praca radnych, Zarządu Powiatu i pracowników starostwa przyniosła efekty. Dostaliśmy niemal dokładnie takie kwoty, o jakie się staraliśmy. Niestety, w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu. To szybujące w ostatnich miesiącach ceny. Po przetargach okazało się, że aby zrealizować inwestycje, musimy ze swojego budżetu dołożyć kwoty dużo większe niż planowaliśmy. W sumie chodzi o blisko sześć milionów złotych. Wobec wyzwań, które stoją przed powiatem, jak np. trwające budowy hal sportowych przy naszych szkołach czy dokończenie rozbudowy szpitala w Wadowicach, to niemała suma. Było dla nas jednak jasne, że nie możemy zrezygnować z szansy, która się pojawiła. Stąd jednoznaczna decyzja i zarządu i Rady Powiatu, aby brakującą kwotę dołożyć i jak najszybciej podpisać umowy – relacjonuje starosta.

Pierwsza z umów dotyczy przebudowy drogi powiatowej nr 1782K w miejscowościach Wysoka i Stanisław Górny (ponad 2,6 km) za kwotę ok. 9,8 mln złotych, z czego ponad 8,3 mln zł będzie pochodzić z „Polskiego Ładu”. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w lipcu 2024 roku.

Druga umowa dotyczy przebudowy, remontu lub modernizacji fragmentów aż sześciu dróg powiatowych. Chodzi o: remont drogi powiatowej nr 1764K Tomice – Przybradz w miejscowościach Frydrychowice i Przybradz (blisko 2,8 km), remont drogi powiatowej nr 1727K Lanckorona – Jastrzębia – Kopań – Lanckorona w m. Jastrzębia (ok. 1,2 km), remont drogi nr 1705K Barwałd –Stryszów – Zembrzyce w m. Barwałd Górny i Stryszów (ok. 1,6 km), remont drogi powiatowej nr 1771K droga przez wieś Zygodowice (900 metrów), modernizację drogi powiatowej nr 1780K Wadowice – Wysoka w m. Wysoka (ok. 500 m) oraz przebudowę drogi powiatowej nr 1754K – ul. Lenartowicza w Andrychowie (ok. 2 km). Ta umowa opiewa na kwotę blisko 20 mln zł, z czego ok. 15 mln zł będzie pochodzić z „Polskiego Ładu” Prace potrwają do grudnia 2023 roku.

Więcej informacji o tych strategicznych inwestycjach będzie można na bieżąco znaleźć na stronie internetowej Powiatu Wadowickiego oraz profilu powiatu na Facebooku.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x