Pomnik „Bojowników Polski Ludowej…” wreszcie runie…

Po długoletnich staraniach Pana Ryszarda Rojka i ustawie o dekomunizacji na kalwaryjskim rynku wreszcie będziemy mogli doczekać się prac rozbiórkowych.

Po długoletnich staraniach Pana Jerzego Rojka i ustawie o dekomunizacji na kalwaryjskim rynku wreszcie będziemy mogli doczekać się prac rozbiórkowych.

W pisma, które redakcja otrzymała z Urzędu Miasta i Gminy Kalwarii Zebrzydowskiej wynika, że po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej, które miały miejsce 26 lipca 2017 r.  Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty zdecydował się wypełnić stanowisko Rady Miasta z 31 stycznia 2017 r. brzmiącej: „Zwrócić się do IPN w Krakowie o nieodpłatne dokonanie demontażu tablicy umieszczonej na pomniku zlokalizowanym na działce nr 5041 w Kalwarii Zebrzydowskiej i przejęcie tej tablicy do zbiorów magazynowych IPN w Krakowie oraz dokonać demontażu pomnika na koszt Gminy Kalwaria Zebrzydowska”.

O Pomniku pisaliśmy niedawno w artykule: „Czy Kalwaria zdąży w ciągu roku zlikwidować „Bojowników o Polskę Ludową”? 21 lipca 2017 r.

W konsekwencji tego wystąpienia u Burmistrz Miasta gościli przedstawiciele IPN Kraków, a także wnioskodawca i inicjator usunięcia pomnika pan Jerzy Rojek, w czasie tego spotkania ustalono, że Gmina Kalwaria Zebrzydowska zgodnie z przepisami wystąpi do Wojewody Małopolskiego z wnioskiem o wydanie decyzji na usunięcie pomnika i pokrycie kosztów jego demontażu z budżetu państwa.

Dodatkowym akcentem ostatniego spotkania Burmistrza Miasta z przedstawicielami IPN w Krakowie było przekazanie przez Dyrekcję Zespołu Szkół im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej popiersia i cokołu Karola Świerczewskiego, który zalegał w szkolnych magazynach, a teraz znajdzie swoje miejsce IPN Kraków.

(AF)

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x