Zdrowy tryb życia – jak go wprowadzić?

Zdrowy tryb życia jest jednym z najważniejszych czynników, za pomocą którego sami jesteśmy w stanie wpływać na nasze zdrowie. Od tego, w jaki sposób żyjemy, jak się odżywiamy czy jesteśmy aktywni fizycznie i czy dbamy o odpowiedni wypoczynek, zależy to, jak się czujemy. Nasz styl życia wpływa zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Mimo że medycyna wciąż się rozwija, to choroby cywilizacyjne dotykają nas coraz częściej. Wiele z nich to schorzenia spowodowane otyłością związaną z nieprawidłowym odżywianiem. Co zrobić, aby poczuć się lepiej? Jak wprowadzić zdrowe zmiany w stylu życia? Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą Ci zmienić Twoją codzienność tak, aby czuć się lepiej teraz i w przyszłości.

 1. Odżywiaj się zdrowo! Zadbaj, aby posiłki były zbilansowane i pełnowartościowe. Unikaj żywności wysoko przetworzonej. Omijaj szerokim łukiem produkty z wysoką zawartością cukru. Jedz odpowiednią ilość posiłków, skomponowanych z naturalnych składników. Postaraj się, aby w Twojej diecie znalazły się świeże owoce i warzywa, zwłaszcza sezonowe. Pij odpowiednią ilość płynów. Staraj się pić wodę, zamiast soków, czy innych słodzonych napojów.
 2. Ćwicz i ruszaj się. Regularnie wprowadzaj do swojego życia aktywność fizyczną dostosowaną do swoich możliwości. Wspomaga ona prawidłowe utrzymanie wagi, wpływa na mobilność stawów i mięśni naszego ciała, a także pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi i reguluje ciśnienie krwi. Ćwiczenia pozytywnie wpływają również na nasz stan psychiczny, redukując napięcie i stres.
 1. Wysypiaj się! Higiena snu jest niezwykle ważna. Istotna jest nie tylko ilość snu, ale również jego jakość. Kładź się odpowiednio wcześnie i o stałych porach. Unikaj korzystania przed snem z urządzeń, które emitują światło niebieskie takich jak telewizor, komputer, czy smartfon – pomoże Ci to szybciej i spokojniej zasnąć. Wartościowy sen powoduje,
  że wypoczywają i regenerują się wszystkie komórki naszego ciała.
 2. Unikaj nałogów. Jak wszyscy wiemy, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu jest dla organizmu wyniszczające. Dlatego wyeliminuj ze swojego życia tego typu używki.
 3. Bądź pogodny! To prawda, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Staraj się dostrzegać w swoim życiu pozytywy, doceniaj siebie i nie zamartwiaj się zbytnio nieistotnymi sprawami. Wysoki poziom stresu wpływa negatywnie na każdego z nas. By zminimalizować skutki napięć, które dotykają nas na co dzień, warto wprowadzić ćwiczenia fizyczne, oddechowe oraz relaksacje.

Jeżeli Twój tryb życia odbiega, od tego zdrowego, teraz masz szansę to zmienić, biorąc udział w programie polityki zdrowotnej.

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach realizuje program pn. “Zapobieganie otyłości i nadwadze wśród mieszkańców województwa małopolskiego”. Dla uczestników zaplanowano konsultacje z psychologiem oraz dietetykiem, a także zajęcia rehabilitacyjne na basenie i sali gimnastycznej. Do programu mogą zgłosić się kobiety w wieku od 18 do 60 lat I mężczyźni w wieku
od 18 lat do 55 lat z BMI ≥ 25 kg/m2 i ≤ 45kg/m2.

Do kryteriów wykluczających należą:

 • cukrzyca wymagająca farmakoterapii,
 • ciężkie, niepoddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze,
 • zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca,
 • niewydolność krążenia,
 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy niewyrównana,
 • choroba /zespół Cushinga,
 • zaburzenia psychotyczne,
 • padaczka,
 • sterydoterapia doustna,
 • dysfunkcja układu ruchu uniemożliwiająca wykonywanie ćwiczeń.

Zainteresowani udziałem w Programie proszeni są o kontakt:

 • pod adresem e-mail: ppsrejestracja@zzozwadowice.pl
 • telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 14:00 numerami telefonów: 797 700 379; 571 324 953

Program realizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x