Zainstalowano Książkomat w Wadowickiej Bibliotece!

Prawdziwa gratka dla miłośników literatury! Od dziś możecie wypożyczać i zwracać książki oraz audiobooki z Wadowickiej Biblioteki 24h/7 dni w tygodniu, również w Święta!

Wadowicka Biblioteka Publiczna wychodząc naprzeciw potrzebom swoich użytkowników w dniu dzisiejszym (15.12) oddała do dyspozycji Wadowiczan pierwszy na terenie powiatu i jeden z niewielu w Małopolsce książkomat, w którym będzie można odbierać uprzednio zarezerwowane pozycje oraz zwracać wypożyczone materiały.

Książkomat to duże ułatwienie zwłaszcza dla osób zapracowanych, które nie są w stanie odwiedzić Wadowickiej Biblioteki w godzinach jej pracy. Urządzenie umożliwia korzystanie ze zbiorów bibliotecznych 24h/dobę i pozwala usprawnić obsługę czytelników. W związku z tym, że książkomat umożliwia wypożyczenia i zwroty materiałów bibliotecznych bez konieczności odwiedzania książnicy, stanowi on także idealną alternatywę dla osób, unikających w dobie pandemii publicznych i zatłoczonych miejsc.

Książkomat znajduje się przy wejściu do Biblioteki Głównej (ul. Legionów 1). Wyposażony jest w 42 zamykane skrytki oraz ekran dotykowy. Książkomat to urządzenie samoobsługowe, które działa jak popularne paczkomaty. Wystarczy zamówić książkę lub audiobook przez katalog biblioteczny online i wybrać opcję odbioru „w książkomacie” (opcja dotyczy tylko książek znajdujących się w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 1 – książkomat nie obsługuje zbiorów z bibliotecznych filii!!). Gdy zamawiane pozycje zostaną umieszczone w książkomacie Czytelnik otrzyma powiadomienie e-mail. Książki można też zamówić telefonicznie u dyżurującego bibliotekarza i odebrać je w dowolnym czasie. Należy jednak pamiętać, że odbioru rezerwacji trzeba dokonać do 3 dni roboczych!

Korzystanie z książkomatu jest bardzo proste! Do odebrania lub zwrotu książek potrzebna jest jedynie karta biblioteczna, którą należy zbliżyć do czytnika. Po weryfikacji Czytelnika skrytka otworzy się automatycznie, umożliwiając odbiór wypożyczonych pozycji. Przy zamówieniu większej ilości książek należy zwrócić uwagę na komunikaty wyświetlane na ekranie, które mogą sugerować otwarcie innych skrytek.

Poza odbiorem zamówionych książek Czytelnik może także zwrócić w książkomacie wypożyczone pozycje (pod warunkiem, że są wolne skrytki). W tym celu najpierw musi zeskanować kartę biblioteczną (lub jej elektroniczną wersję na telefonie), a następnie zbliżyć do czytnika kody biblioteczne umieszczone na przednich okładkach lub stronach tytułowych książek (proszę nie mylić kodów bibliotecznych z kodami kreskowymi na końcu książki!!!).

Oficjalnego otwarcia książkomatu dokonał Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Zakup urządzenia wraz z oprogramowaniem sfinansowano ze środków gminnych oraz środków własnych Wadowickiej Biblioteki Publicznej. Serdecznie zachęcamy do korzystania!

Zasady korzystania z książkomatu:

Z książkomatu mogą korzystać Użytkownicy, którzy:
a) są zarejestrowani w Wadowickiej Bibliotece Publicznej
b) posiadają ważną kartę biblioteczną
c) nie mają żadnych zobowiązań (kar finansowych) wobec Biblioteki.

 • Czytelnik w katalogu internetowym zamawia wybraną pozycję, a jako miejsce odbioru wskazuje „Książkomat” (opcja dostępna tylko dla zbiorów Biblioteki Głównej – ul. Legionów 1)
 • Czytelnik powinien odebrać książki w terminie trzech dni od otrzymania powiadomienia e-mail (nieodebrane pozycje wracają do biblioteki i zostają usunięte z rezerwacji)

Procedura odbioru zbiorów bibliotecznych:

 • z panelu ekranowego wybieramy opcję „Odbiór
 • za pomocą czytnika skanujemy kartę biblioteczną (lub elektroniczną wersję karty na telefonie)
 • po automatycznym otwarciu odpowiedniej skrytki odbieramy książki i zamykamy skrytkę
 • na zakończenie zaleca się pobieranie wydruku potwierdzającego operację i zweryfikowanie stanu czytelniczego konta

 

Procedura zwrotu zbiorów bibliotecznych:

 • z panelu ekranowego wybieramy opcję „Zwrot
 • za pomocą czytnika skanujemy kartę biblioteczną (lub elektroniczną wersję karty na telefonie)
 • skanujemy kody biblioteczne zwracanych książek (kod znajduje się na przedniej okładce książki lub na odwrocie strony tytułowej)
 • z panelu ekranowego wybieramy opcję „Załaduj
 • po otwarciu skrytki wkładamy do niej zwracane książki i zamykamy skrytkę ( w przypadku dużej ilości zwracanych książek system powiadomi nas o zapełnieniu skrytki i otworzy kolejną, w której będzie można umieścić pozostałe książki)
 • na zakończenie zaleca się pobieranie wydruku potwierdzającego operację i zweryfikowanie stanu czytelniczego konta

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x