Za pomocą Gminy wymieniono w tym roku 132 „kopciuchy” na ekologiczne piece

Gmina Kalwaria Zebrzydowska 2020 roku pomogła wymienić mieszkańcom 132 „kopciuchy” na ekologiczne piece za kwotę blisko miliona złotych.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska 2020 roku pomogła wymienić mieszkańcom 132 „kopciuchy” na ekologiczne piece za kwotę blisko miliona złotych.

Gminy Kalwaria Zebrzydowska wyasygnowała na ten cel kwotę 420 tys. zł , dzięki tym środkom wymieniono 60 starych kotłów węglowych. Dodatkowo pozostałe środki pochodziły z Tarczy Antykryzysowej w wysokości 420 tys. zł, co także starczyło na wymianę 60 kotłów. Dodatkowo zakończono realizację wymiany systemów ogrzewania (w ramach projektu 4.4.2.) dofinansowanego środkami unijnymi w 2020 roku wymieniono 12 kotłów na kwotę około 170 tys. zł.

W tym roku dofinansowanie do wymiany starego kotła na nowe ekologiczne głównie gazowe lub na biomasę dla budynków gospodarstw indywidualnych wynosiło 7  tysięcy złotych. W większości przypadków zainstalowano bezobsługowe nowoczesne ekologiczne systemy ogrzewania w domach. W przyszłym roku Gmina również zaplanowała dofinansowania do wymiany starych kotłów.

W latach 2016-2020 kwota dofinasowań (środki zewnętrzne oraz środki gminne) wypłacona mieszkańcom do wymiany pieców wyniosła około 3 mln 340 tys. zł . W tym czasie wymieniono 436 kotłów.

Wymiana starych kotłów na: nowe ekologiczne węglowe, gazowe lub na biomasę dla budynków gospodarstw indywidualnych na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska w ostatnich latach wyglądało następująco:

– w ramach programu PONE WFOŚ i GW w Krakowie w roku 2016: dofinansowano wymianę 60 starych kotłów węglowych,

– z budżetu Gminy w roku 2017: dofinansowano wymianę 53 starych kotłów węglowych,

– w ramach programu PONE WFOŚ i GW w Krakowie w roku 2018: dofinansowano wymianę 60 starych kotłów węglowych,

– w latach 2018-2020 realizowany jest projekt związany z dofinasowaniem wymiany 32 szt. starych kotłów węglowych na nowe gazowe w ramach programu RPO działanie 4.4.2

– z budżetu Gminy w roku 2019: dofinansowywano wymianę 99 starych kotłów węglowych.

Warto zaznaczyć, że są to nie jedyne inwestycje proekologicznie czynione ostatnio w Gminie Kalwaria Zebrzydowska. Nie należy zapominać także o mieszkańcach, którzy wymieniają źródła ciepła na ekologiczne, nie korzystając przy tym z dofinansowań.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x