Wybrano nowy Zarząd Prowincji OO. Bernardynów

Od poniedziałku (29 czerwca) w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa Kapituła Prowincjalna. Reprezentanci naszej zakonnej Prowincji spotkali się, aby podsumować minione 3 lata pełnienia obowiązków przez Zarząd Prowincji, nakreślić projekt życia na kolejne lata oraz dokonać wyboru nowego Zarządu.

  
Pierwszy dzień Kapituły rozpoczął się po południu od czasu na duchowe skupienie. Przewodnikiem przez czas skupienia był o. Nereusz Mróz z katowickiej Prowincji Wniebowzięcia NMP. Wspólna modlitwa, konferencja duchowa i adoracja Najświętszego Sakramentu utwierdziły braci w konieczności podejmowania wspólnej drogi z Jezusem.

  
Drugi dzień Kapituły (30 czerwca) był kontynuacją duchowej refleksji nad naszym zaangażowaniem w życie Ewangelią w duchu franciszkańskim. Przedpołudnie upłynęło braciom na modlitwie na kalwaryjskich Dróżkach – Droga Krzyżowa zakończyła się Nabożeństwem pokutnym i okazją do odbycia sakramentalnej spowiedzi.

  
Po ćwiczeniach duchowych przyszedł czas na pierwsze sesje kapituły. Po południu miały miejsce sesje sprawozdawcze z minionego 3-lecia: 2017-2020. Sprawozdanie o stanie Prowincji wygłosił Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak. Następnie sprawozdanie z przebiegu formacji braci po ślubach wieczystych zaprezentował Moderator Formacji Ciągłej, o. Anicet Gruszczyński. Dwie popołudniowe sesje sprawozdawcze zamknął Ekonom Prowincji, o. Albin Kolarski, przedstawiając sprawy finansowe. Drugi dzień Kapituły zakończyła wspólna modlitwa za zmarłych Współbraci przy zakonnym grobowcu w Kaplicy św. Anny.

  
W trzecim dniu Kapituły (30 czerwca) poranna sesja obrad rozpoczęła się od pytań i odpowiedzi do przedstawionych w drugim dniu sprawozdań. Przedstawiono także wnioski na Kapitułę od braci z całej Prowincji. Bracia kapitulni wypowiadali swoje opinie na ich temat i głosowali nad przyjęciem, bądź odrzuceniem danego wniosku.

  
W czasie popołudniowej sesji zostali wybrani nowi Definitorzy Prowincji w następującym składzie:
•    br. Samuel Portka,
•    o. Cyprian Moryc,
•    o. Herbert Nesterenko,
•    o. Klaudiusz Baran,
•    o. Konrad Cholewa.

  
Wybrani Definitorzy zostaną zaprzysiężeni w czasie uroczystej Mszy św. na zakończenie Kapituły – w piątek 3 lipca.

  
Podczas ostatniej sesji tego dnia zostały zaprezentowane wyniki ankiety przedkapitulnej na temat naszego życia zakonnego, przeprowadzonej kilka miesięcy wcześniej wśród braci Prowincji. Na bazie wypracowanych tematów zostanie w następnym dniu Kapituły przeprowadzona praca w grupach. Moderatorem tej pracy będzie o. dr Sergiusz Bałdyga z Prowincji Wniebowzięcia NMP.

 

o. Alojzy Garbarz OFM | Biuro Prasowe Prowincji

Fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

 

3 2 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x