Już od pięciu lat Fundacja Dziedzictwo realizując swoje cele statutowe organizuje na niwie kultury różnorodne projekty, przybliżając mieszkańcom powiatu wadowickiego wiedzę o naszych wspólnych korzeniach, naszej przeszłości próbując ocalić od zapomnienia ten wspaniały dorobek – nasze lokalne dziedzictwo. W ramach tej działalności, w roku 2020, w którym obchodzimy 400 lecie śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego fundatora miasta Kalwaria Zebrzydowska – Wojewody Krakowskiego, przybliża sylwetkę człowieka, którego losy i działalność bardzo mocno wpisują się w historię Rzeczypospolitej przełomu XVII i XVIII wieku.
Mikołaj Zebrzydowski, jest jedną z najważniejszych postaci swojej epoki. Fundacja Dziedzictwo podjęła się więc próby przekazanie wiedzy dotyczącej oddziaływań Mikołaja Zebrzydowskiego oraz tego okresu historycznego – przełomu XVII i XVIII wieku – na naszą współczesność oraz pokazanie znaczenia dziedzictwa kulturowego, które pozostawił nam ród Zebrzydowskich oraz jego spadkobierca – ród Czartoryskich. W tym celu zorganizowano dla mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska i okolic zwiedzanie krakowskich muzeów, podczas którego popularyzowano wiedzę na temat roli jaką odegrał Kraków w kształtowaniu dziedzictwa naszego regionu. Wychodząc bowiem za śladami tamtych wydarzeń (w których brał udział Mikołaj Zebrzydowski) z Lanckorony i Kalwarii Zebrzydowskiej docieramy do Krakowa – najważniejszego ośrodka nauki i kultury Małopolski – mówi Prezes Fundacji Dziedzictwo Halina Cimer.
Poruszając się śladami działalności Zebrzydowskiego Fundacja chciała opowiedzieć mieszkańcom Ziemi Wadowickiej bardzo ważny rozdział historii Polski, oraz historii naszego powiatu i regionu. Poznając przeszłość budujemy dobrą przyszłość. Tym sposobem chcemy zaspokoić potrzebę promocji zasobów i potencjału kulturowego lokalnego środowiska, którymi są lokalne zabytki, zwyczaje, tradycje, obrzędowość, zaciekawić losami lokalnych bohaterów (artystów, ludzie nauki, rzemieślników, architekturą, budownictwem).
Tym razem kolejna 20 osobowa grupa mieszkańców z terenu gmin (niestety bardzo okrojona ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne, stosowane w okresie pandemii) Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Stryszów, Mucharz i Andrychów miała możliwość uczestniczyć w bezpośrednim spotkaniu z kulturą ukrytą w zabytkach stolicy Małopolski – dawnej siedziby królów Polski, bardzo ważnego ośrodka nauki, kultury, sztuki i gospodarki – którego rola i wpływ na rozwój kulturowy i gospodarczy ziem Powiatu Wadowickiego była i nadal pozostaje fundamentalna. Nie jest to koniec naszej działalności i nadal wędrujemy śladami Mikołaja Zebrzydowskiego, Kolejna piesza wyprawa jest już przygotowana, tym razem w miesiącu sierpniu zaprosimy sympatyków na spacer z Klasztoru Ojców Bernardynów do Lanckorony – dodaje Pani Prezes.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany