Wadowice

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na spacer historyczny po cmentarzu żydowskim przy ul. Wojska Polskiego 52 w Wadowicach. Spacer poprowadzi dr hab. Konrad Meus prof. UKEN. Uczestnicy dowiedzą się, kim byli ludzie, których groby mijamy. Jak wyglądało ich życie, co wnieśli do historii miasta i w jak dramatycznych okolicznościach to życie zostało przerwane.
Wadowicki cmentarz żydowski położony na granicy Wadowic oraz Tomic uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych na południu Polski. Podczas drugiej wojny światowej uniknął dewastacji i zniszczenia z rąk niemieckiego okupanta. Na co dzień niedostępny dla osób postronnych wzbudza zaciekawienie wśród Wadowiczan i to niekoniecznie interesujących się historią oraz dziejami miasta i regionu. Podróż do dawnych Wadowic będzie przedstawiona przez pryzmat wyjątkowych osobistości spoczywających na tym cmentarzu. W gronie tym znajdziemy powstańców styczniowych, uczestników pierwszej wojny światowej oraz żołnierzy Wojska Polskiego walczących o granice odrodzonej Polski w latach 1918-1921. Na wadowickim kirkucie – jak określało się niegdyś w Galicji żydowskie cmentarze – pochowani są ludzie, którzy decydowali o obliczu tego miasta w XIX oraz w pierwszej połowie XX wieku. Ludzie będący elitą dawnych Wadowic: kupcy, lekarze, adwokaci oraz przemysłowcy. O najbardziej tajemniczym wadowickim cmentarzu, ale też o ludziach na nim pochowanych opowie dr hab. Konrad Meus, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wszystkich zainteresowanych na bezpłatne spotkanie (nie obowiązują zapisy), które odbędzie się na żydowskiej nekropolii, zapraszamy w najbliższą niedzielę 27 kwietnia o godz. 15.00. Uczestnicy spotykają się o godz. 15.00 obok budynku Tomice Center (koło ogródków działkowych). Przypominamy również, że mężczyźni powinni – zgodnie z tradycją i kulturą miejsca – podczas pobytu na cmentarzu żydowskim nosić nakrycie głowy (czapka,kaptur).
Czas oprowadzania to ok. 2 godzin.
W przypadku ulewnego deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.