Otwarcie Klubu Senior+ na Czernej w Kalwarii Zebrzydowskiej

W czwartek 18 grudnia 2019 r. uroczyście otwarto Klub Senior Plus, który będzie się mieścił na Czernej (ul. Partyzantów 2) w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to wynik oddolnej inicjatywy która wyszła od grupy mieszkańców Czernej.

W czwartek 18 grudnia 2019 r. uroczyście otwarto Klub Senior Plus, który będzie się mieścił na Czernej (ul. Partyzantów 2) w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to wynik oddolnej inicjatywy, która wyszła od grupy mieszkańców Czernej.

W połowie lutego br. Gmina Kalwaria Zebrzydowska została beneficjentem rządowego programu Senior+ i otrzymała 150 tysięcy złotych na otwarcie Klubu Senior+ na ul. Partyzantów w Kalwarii Zebrzydowskiej – na Czernej. Na uwagę zasługuje fakt, że powstanie klubu dla seniorów jest całkowicie oddolną inicjatywą mieszkańców ul. Partyzantów oraz całej Czernej. O tym jak doszło do powstania tej inicjatywy, opowiada Pani Małgorzata Zając-Mazur.

Jestem stałą słuchaczką Radia Kraków i tam często nadawane są audycje o klubach seniora, o zaangażowanych, aktywnych osobach w złotej jesieni życia. Po wielu rozmowach z sąsiadami wyszłam więc z propozycją utworzenia miejsca dla aktywnych seniorów, gdyż wiem, że są fundusze europejskie na takie sprawy.

Jak wspomniała w rozmowie Pani Małgorzata, wielu sąsiadów czuje potrzebę spotykania się, wymiany doświadczeń, pomocy nawet z najprostszymi sprawami urzędowymi. Obecnie na Czernej nie ma miejsca, gdzie można się spotkać oraz podjąć wspólnego działania. „Potrzebne jest miejsce, gdzie ludzie nie będą czuć różnic między sobą. Centrum Kalwarii ma już sporą ofertę dla seniorów, a nasza Czerna nie ma nic. Przed laty na ul. Partyzantów istniał sklep nazywany przez mieszkańców <Zielone Miasteczko> i było to nasze miejsce spotkań – małe centrum kultury. I właśnie tam, ma powstać Klub Senior+. Ludzie spotykali się właśnie w tym Zielonym Miasteczku, a gdy go zabrakło, spotykają się jedynie raz w tygodniu, przy zakupie chleba, gdy jest on do nas dowożony. Wystąpiłam więc do Pana Zbigniewa Kochana o pomoc”. Przystanek autobusowy znajduje się 50 metrów od placówki, nie trzeba tam wchodzić pod górkę, jest dobry dojazd i czyste powietrze.

Dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł pochodzi z programu Senior+ z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej. Wsparcie w Klubie Senior plus w 2020 roku otrzyma 30 osób w wieku powyżej 60 lat z terenu gminy Kalwaria Zebrzydowska Pobyt w placówce będzie bezpłatny, umożliwi uczestnikom udział w różnorodnych zajęciach. Prowadzone będą różnorodne treningi umiejętności: plastycznych, muzycznych, kulinarnych, rozwoju zainteresowań poprzez czytelnictwo, nauki obsługi komputera, telefonu komórkowego itp. Rekrutacja seniorów rozpocznie się po 31 grudnia 2019 roku.

W uroczystościach udział wzięli między innymi: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Poseł RP Filip Kaczyński, Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz, Radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Przewodniczący Zarządu Osiedla Tadeusz Stela oraz mieszkańcy i seniorzy z gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Rośnie zainteresowanie zarówno samorządów, jak i uczestników zajęć realizowanych w ramach programu rządowego „Senior+”. Cieszę się, że w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała inicjatywa skierowana dla seniorów, którzy chcą w aktywnej formie spędzać czas i spotykać się. To bardzo dobry kierunek. Niech to będzie takie miejsce, które będzie tętniło życiem  – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

W 2015 r. w Małopolsce funkcjonowało 8 placówek oferujących 73 miejsca, w 2019 r. placówek realizujących program „Senior+” (prowadzących zajęcia lub będących w trakcie ich tworzenia) jest 75, a liczba miejsc dla Seniorów wynosi już 1.917.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska przeprowadziła remont i przebudowę budynku. Przeprowadzono termomodernizację budynku, wykonano pochylnię dla osób niepełnosprawnych, zagospodarowanie terenu, instalacje sanitarne i elektryczne oraz wyposażono siedzibę spotkań seniorów. Całkowita wartość utworzenia Klubu Senior Plus wyniosła 362 tys. zł. Klub zapewniać będzie co najmniej 20 godzinną opiekę dla seniorów w ciągu tygodnia, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x