Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Kalwarii

Jak co roku, za pośrednictwem harcerzy, Betlejemskie Światło Pokoju dociera do domów, instytucji, szkół, parafii, szpitali i wielu innych miejsc w całej Polsce. To ogień, który został zapalony w Grocie Narodzenia i sztafetą poprzez skautów wędruje od kraju do kraju. Tradycyjnie Światełko zostanie przekazane także mieszkańcom Kalwarii Zebrzydowskiej.

Już w najbliższą niedzielę, 22 grudnia 2019 roku, reprezentacja 3 Szczepu Harcerskiego „Cedron” przekaże Betlejemskie Światło Pokoju do sanktuarium kalwaryjskiego podczas Mszy Świętej o godz. 11:00.

Natomiast w poniedziałek, 23 grudnia, Światełko zostanie przekazane w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa, o godz. 18:00.

Zapraszamy do udziału w nabożeństwie i zabieranie Światłą do swoich domów na wigilijny stół.

O co chodzi z Betlejemskim Światłem Pokoju?

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Hasło 2019 – Światło, które daje moc

Co roku sztafeta BŚP przybiera unikatowe przesłanie, tym razem brzmi ono „Światło, które daje moc” i nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II:

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”. /Jan Paweł II, Kraków , 10 czerwca 1979 r./

Tym przesłaniem dzielą się harcerze, niosąc dobrą nowinę. BŚP przekazywane jest w wielu miejscowościach na terenie Hufca Ziemi Wadowickiej, także w niedzielę (22.12.) zostanie uroczyście przekazane w Wadowicach – Msza Św. o godz. 18:00 w Sanktuarium Karmelitów. Mamy nadzieję, że Światło trafi do wielu domów i serc. Z harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj!

3 Szczep Harcerski „Cedron” z Kalwarii Zebrzydowskiej
Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x