Kalendarz strażacki na 140-lecie OSP Kalwaria Zebrzydowska

140 lat w Służbie Bliźniemu – to motyw przewodni, który dominuje w kalendarzu strażackim na rok 2020. Właśnie w przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą rocznicę powstania Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Druhowie ofiarnie służą społeczeństwu kalwaryjskiemu już od 1880 roku.

140 lat w Służbie Bliźniemu – to motyw przewodni, który dominuje w kalendarzu strażackim na rok 2020. Właśnie w przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą rocznicę powstania Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Druhowie ofiarnie służą społeczeństwu kalwaryjskiemu już od 1880 roku.

Kalendarz rozprowadzają sami strażacy. Redakcja miała przyjemność spotkania się z młodymi druhami już w dniu wczorajszym. W kalendarzu znajduje się wiele zdjęć historycznych z całego okresu działalności naszej straży, które dotąd można było zobaczyć tylko w archiwach. Kalendarz można nabyć również w Zakładzie Kominiarskim mieszczącym się w remizie OSP w godzinach od 6 do 12 lub w godzinach wieczornych po wcześniejszym kontakcie ze strażakami. Kalendarz jest w formacie 33 na 48,5 cm.

Przypomnijmy pokrótce historię OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej byli: burmistrz miasta oraz mieszkańcy cieszący się dużym autorytetem, a to: Kosowski Antoni – były burmistrz, Krauze – aptekarz, Grodnicki – notariusz. Jak widzicie władze miasta stanowiły trzon w zarządzie powstającej O. S. P. Jednostka w miarę upływu lat była coraz lepiej wyposażona. W 1925 r. O. S. P. miała pierwszą pompę na podwoziu kołowym ciągniętym przez konie.

A w 1964 r. Ochotnicza Staż Pożarna otrzymuje nowoczesny jak na ten okres samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem marki STAR-25, który służył aż do 1990 r. to jest do chwili kiedy po wybudowaniu i oddaniu do użytku obecnego Domu Strażaka. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego płk. Eugeniusza Zabłockiego otrzymujemy nowy samochód gaśniczy STAR-244 z pełnym wyposażeniem, który był dumą całej jednostki, a służy nam do chwili obecnej, tj. 20 lat. Wówczas posiadaliśmy również lekki samochód marki ŻUK. W 1997r. otrzymaliśmy samochód marki JELCZ, który służył oddziałom ZOMO, a po karosacji służy społeczeństwu.

W 1999 r. pomimo bardzo trudnej sytuacji budżetowej miasta i gminy dzięki wsparciu nas przez przewodniczącego Rady Miasta Marcina Krawczyńskiego i burmistrza Augustyna Ormantego Rada Miasta przydzieliła nam środki finansowe na zakup nowego samochodu typu „Lublin III”, które przeznaczyliśmy pod potrzeby ratownictwa drogowego. Nasza jednostka posiadała w swych szeregach wielu wspaniałych druhów, ale nieliczni dostąpili zaszczytu najwyższego odznaczenia Złotego Znaku Związku, a byli to: dh Józef Stokłosa, dh Kazimierz Pagórek, dh Marian Łężniak, dh Stanisław Ryłko.

Wielkie zasługi dla naszej O. S. P. przy budowie tejże remizy wniósł śp. Dh Marian Łężniak, który był prezesem O. S. P. ponad 35 lat. W następnych latach prezesem był dh Stanisław Ryłko, dzięki któremu nasza jednostka wzbogaciła się w sprzęt bojowy tj. pompy pływające, pompy szlamowe, piły spalinowe, piłę tarczową, aparaty ochrony dróg oddechowych, sprzęt oświetleniowy oraz samochód typu „LUBLIN III”.

Nasza jednostka brała bardzo czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych takich jak: pożar rafinerii Czechowice-Dziedzice, pożar Lasów Olkuskich, pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, akcje ratownicze podczas powodzi w 1997 r. jak również w 1999 r. pożar zakładu „Mebloform”, powódź Andrychów-Targanice, usuwanie skutków powodzi w 2010 roku na terenie Brzeszcz i okolic Nowego Sącza.

W 1995 r. nasza jednostka O. S. P. została włączona do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, w którym jest do chwili obecnej.

W uznaniu naszych zasług Zarząd Główny Z. O. S. P. R. P. nadał nam w 1995 r. Złoty Znak Związku na sztandar, a następnie w 2000 r. otrzymaliśmy najwyższe odznaczenie resortowe – medal im. Bolesława Chomicza, tymi odznaczeniami może pochwalić się niewiele jednostek O. S. P. w kraju. W 2010 roku dzięki wsparciu U.M.i G. i przyznanym dotacjom oraz środkom własnym zakupiliśmy samochód MAN, samochód ten spełnia praktycznie wszystkie wymogi według obowiązujących standardów w pożarnictwie.

Dowodem potwierdzającym istnienie OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej od 1880 roku jest tablica pamiątkowa 50-lecia działalności kalwaryjskiej straży pożarnej, pochodząca z 1930 roku.

Ponadto po przeprowadzonych badaniach przez kapitana pożarnictwa Stanisława Kopcia z dnia 2 sierpnia 1980 roku są również dowodami wzmianki o kalwaryjskiej OSP zamieszczone w „Przewodnikach Pożarniczych” z lat 1897-1902: Przewodnik Pożarniczy nr 2 z dnia 1 lutego 1897 (strona 26: Przepisy dotyczące honorowej odznaki za 20 i 25-letnią służbę strażacką uchwalone na posiedzeniu Rady Zwiadowczej z dnia 9 stycznia 1897 roku).

za stroną internetową OSP Kalwaria Zebrzydowska
www.ospkalwaria.pl/historia/

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x