Misteria Kalwaryjskie – Wielki Czwartek – Ustanowienie Eucharystii i Pojmanie Pana Jezusa

Wielki Czwartek. W tym roku Misteria Kalwaryjskie mają wymiar duchowy. Wraz z Ojcem Tarsycjuszem z Kalwaryjskiego Sanktuarium pochylmy się na chwilę zadumy nad misteriami, które tak nam bliskie, są jednak tak inne tym razem. Niechaj do chwili refleksji przyczynią się także fotografie ubiegłorocznych misteriów.

W tym roku Misteria Kalwaryjskie mają wymiar duchowy. Wraz z Ojcem Tarsycjuszem z Kalwaryjskiego Sanktuarium pochylmy się na chwilę zadumy nad misteriami, które tak nam bliskie, są jednak tak inne tym razem. Niechaj do chwili refleksji przyczynią się także fotografie ubiegłorocznych misteriów.

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek Kościół przypomina dwa sakramenty, które Chrystus ustanowił w tym dniu. Najświętszą Eucharystię i Kapłaństwo. Tego dnia w kalwaryjskie Misteria otwiera „Umycie Nóg Apostołom”, którego dokonuje kustosz sanktuarium, następnie przedstawiana jest scena „Ostatniej Wieczerzy”, po której Pan Jezus z Apostołami udaje się do Ogrójca na modlitwę. Czytamy u świętego Jana: Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili (J 18, 1-2). Z ewangelicznym opisem zgadza się topografia Polskiej Jerozolimy. Za Cedronem, przy kaplicy „Ogrójec” następuje scena Pojmania i Chrystus jest prowadzony do Pałacu Kajfasza na „Wieczorny sąd”. Tam spędzi całą noc w „Piwnicy” – wtedy, dwa tysiące lat temu – osamotniony. Współcześnie – adorowany w kaplicach, które polska tradycja nazwała „Ciemnicami”.

Eucharystia – miłość Boga, który służy człowiekowi. [Jezus], wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. i zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany (J 13, 3-5). Słowa Jezusa znajdują odzwierciedlenie w Jego czynach, dlatego umywając uczniom nogi, naucza o miłości drugiego człowieka. Jest autentyczny również w podjęciu służby na korzyść całego rodzaju ludzkiego – uniżenia się aż do śmierci.

 

Tak było rok temu:

Na początku odczytana została Ewangelia, po której Kustosz Sanktuarium O. Konrad Cholewa obmył, zgodnie ze zwyczajem, stopy apostołów i wygłosił okolicznościowe kazanie.

 

Po scenie Ostatniej Wieczerzy pasyjna procesja ruszyła do Ogrójca. Tam po zdradzie Judasza, Pan Jezus zostaje skrępowany i przywiedziony przed sąd Rady Żydowskiej. 

Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wieczerniku następuje całonocna adoracja Najśw. Sakramentu w Piwnicy PJ.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 votes
Article Rating

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x