KALWARYJSKIE BETLEJEM
Jest jedną z największych szopek w Polsce. Składa się z ok. 150 elementów, w tym 50 ruchomych. Gromadzi dzieci, całe rodziny i tłumy wiernych, którzy oglądając ją mogą odnaleźć miejsce narodzin Zbawiciela w sobie. Kalwaryjski żłobek jest prawie gotowy.Brakuje kilku drobnostek oraz najważniejszego – figury Dzieciątka Jezus.
Budowa szopki w bazylice rozpoczęła się przed pierwszą niedzielą adwentu. Jednak już ponad miesiąc wcześniej zaczęto pracować nad nowymi elementami miasta. Jak co roku przygotowaniem szopki zajęli się zakonnicy. Pieczę nad budową sprawują bracia zakrystianie: br. Zacheusz i br.Eligiusz. Ponadto w przygotowanie dekoracji byli zaangażowani również br. Oktawiusz, o. Tarsycjusz i o. Kasjan. Nowością są figury przywiezione przez kustosza sanktuarium z Italii, oraz inny układ budynków miejskich, które bracia wykonali własnoręcznie.
Dekoracja imponuje nie tylko rozmiarami, ale też kunsztem wykonania. Podest, na którym się znajduje zajmuje 30 m2, tło szopki to panorama o wymiarach 11 x 8m. Kalwaryjska szopka wprowadza wiernych w tajemnicę narodzenia Syna Bożego w codziennej rzeczywistości. Jezus rodzi się pomiędzy ludzkimi sprawami, ich zawodami i zwykłą krzątaniną. Słowo staje się ciałem w najmniej wyczekiwanych przez nas momentach i w miejscu, które nie uznajemy za atrakcyjne i wygodne. Ewangelia jest dobrą nowiną dla wszystkich.
Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka.Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu celebrans kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy Wśród nocnej ciszy.
Przy szopce najchętniej gromadzą się najmłodsi pielgrzymi, ale nie brakuje też starszych. Słowem – przybywają całe rodziny na tę szczególną modlitwę w kalwaryjskim sanktuarium. W czasie, gdy szopka jest prezentowana, odbywają się koncerty kolęd i pastorałek oraz wspólne kolędowanie.
W tym roku kolędowanie przy szopce rozpocznie Zagórzański Zespół Folklorystyczny Dolina Mszanki z Mszany Górnej po pasterce. 5 stycznia odbędzie się spotkanie opłatkowe Przewodników Kalwaryjskich oraz Organizatorów Asyst i orkiestr dętych. Tego dnia o 16:00 odbędzie się również Noworoczny Koncert Kolęd w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej z Kalwarii Zebrzydowskiej. 6 stycznia kolędować będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kalwarii Zebrzydowskiej, natomiast w niedzielę 13 stycznia do Kalwarii przybędzie kapela z Mszany Dolnej, która zaśpiewa kolędy przy kalwaryjskim żłobku o 14:00. Na 27 stycznia zaplanowano wspólne kolędowanie kalwaryjskich chórów: Soli Deo z parafii św. Józefa oraz chóru sanktuarium. Koncert odbędzie się o 16:00.
Wielką popularnością cieszą się także jasełka, które organizują klerycy WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej. Terminy spektakli są dostępne na profilu facebookowym WSD (https://www.facebook.com/WSDkalwaria/photos/a.1079774512117799/2037786692983238/?type=3&theater).
Kustosz sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM, serdecznie zaprasza wszystkich do odwiedzenia kalwaryjskiego żłóbka oraz modlitwy w tym świętym miejscu.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany