Co pewien czas otrzymuję sygnały od czytelników, że powietrze w Kalwarii Zebrzydowskiej i Okolicach dusi, gryzie, zabija… normy (polskie, bo europejskie to już dawno) przekroczone 5,6,7-mio krotnie… i czas aby coś z tym wreszcie zrobić. Pisaliśmy o tym w wielu artykułach – wystarczy zobaczyć tutaj: http://kalwaria24.pl/category/bitwa-o-powietrze/. W uszach ciągle mi dzwoni głos burmistrza zapewniający, że „naukowcy twierdzą, że w Kalwarii mamy dobre powietrze”… tak, dla naukowców dobre, wszystko w nim jest…

Kalwaria Zebrzydowska, Rynek, 18 grudnia 2018 r., godz: 20:00
Kalwaria Zebrzydowska, Rynek, 18 grudnia 2018 r., godz: 20:00

Zresztą sam Urząd Miasta zapowiedział, że dziś ma być tragicznie:  Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza [link]

Ważność: do godz. 24:00 dnia 18.12.2018 r.

Na podstawie danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Rodzaj zanieczyszczenia:Pył PM 10
Przewidywana wielkość zanieczyszczeniaPoziom powyżej 150 µg/m3
Obszarm. Nowy Sącz, pow. nowosądecki, gorlicki, limanowski, myślenicki, suski, wadowicki, M. Tarnów, bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski.
TerminOd godz. 00.00 do godz. 24:00 dnia 18.12.2018 r.
UwagiWojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Działania ochronne:
Mieszkańcy obszaru, a zwłaszcza osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinni podjąć następujące środki ostrożności:
ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/jakosc-powietrza, na stronie monitoring.krakow.pios.gov.pl oraz na stronie muw.pl w zakładce „Komunikaty dot. powietrza” o aktualnie występujących poziomach zanieczyszczenia powietrza.
Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.Działania operacyjne:w przypadku osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15%),zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania,podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie ze wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem.
Władze gmin powinny podjąć intensywne kontrole w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi. 
 
 

Dziś publikujemy tylko kilka zdjęć (mówią same za siebie), bo czas zamówić nowe maski smogowe, aby móc poruszać się po mieście i gminie… 

podduszony redaktor naczelny

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Bulion
Bulion
19 grudnia 2018 12:02

gdzie jest w tej sprawie ormanty ja sie pytam…..
trwoni nasze ciezko zarobione pieniadze

1
0
Would love your thoughts, please comment.x