mat. prasowy

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Prawidłowe ustawienie lusterek w samochodzie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na komfort jazdy. Warto regularnie sprawdzać, czy widoczność w poszczególnych lusterkach jest odpowiednia – szczególnie jeśli z jednego pojazdu korzysta kilka osób. Sprawdź, jak ustawić lusterka w samochodzie. Jest to równie istotne, jak ubezpieczenie samochodu!

Z jakiego powodu prawidłowe ustawienie lusterek jest tak ważne?

 

W każdym samochodzie znajdują się trzy lusterka – wewnętrzne (wsteczne) oraz dwa boczne (zewnętrzne). Każde z nich ma nieco inne zadanie. Przede wszystkim jednak pomagają one w kontrolowaniu sytuacji na drodze.

 

Lusterka pozwalają na wykonywanie różnorodnych manewrów, takich jak parkowanie. Oprócz tego umożliwiają sprawdzanie, co znajduje się za prowadzonym pojazdem. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich manewrów jak wyprzedzanie. Niestety, nieprawidłowe ustawienie lusterek może być bardzo niebezpieczne. Kierowca nie ma możliwości sprawdzenia, co dokładnie dzieje się na drodze. Tym samym wzrasta ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

 

Lusterka w samochodzie powinny być ustawione w taki sposób, aby zapewniały pełną widoczność otoczenia. Nie mogą one być ustawione zbyt wysoko lub zbyt nisko. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, o których należy pamiętać podczas ustawiania lusterek.

Ustawienie lusterek bocznych

 

To właśnie lusterka boczne mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Każde z lusterek bocznych powinno być ustawione w taki sposób, aby kierowca mógł zobaczyć w jednej trzeciej pojazd, a w dwóch trzecich – drogę. W ten sposób możliwe będzie dostrzeżenie innych pojazdów, które poruszają się po jezdni.

 

Jeśli chodzi o lewe lusterko, w prawym dolnym rogu powinna być widoczna przednia klamka pojazdu. W przypadku lusterka prawnego należy natomiast zwrócić uwagę na to, aby tylne drzwi nie zajmowały więcej niż 10 proc. powierzchni lusterka.

Ustawienie lusterka wstecznego

 

Aby prawidłowo ustawić lusterko wewnętrzne, czyli wsteczne, należy zacząć od ustawienia fotela i zadbania o prawidłową pozycję. Lusterko trzeba pochylić w taki sposób, aby możliwe było zobaczenie tylnej szyby pojazdu, a także obiekty, które znajdują się za autem – na przykład inne samochody.

 

Wielu kierowców wykorzystuje lusterko wewnętrzne do zawieszania na nim różnego typu dekoracji. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że ozdoby nie wpływają na widoczność. Warto także unikać zbyt dużych elementów, które mogą w niekontrolowany sposób kołysać się podczas jazdy.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – nie zapomnij o ubezpieczeniu samochodu OC!

 

Oczywiście każdy kierowca powinien dopasować sposób ustawienia lusterek do swojego wzrostu, postawy w czasie jazdy czy do preferencji. W przypadku nowoczesnych samochodów lusterka bardzo często zaprojektowane są w taki sposób, aby zapewniały optymalny kąt widzenia, uzależniony od wielkości i rodzaju nadwozia.

 

Nie tylko ustawienie lusterek wpływa na bezpieczeństwo i komfort kierowcy. Bardzo duże znaczenie ma także ubezpieczenie samochodu.

 

Jeśli chcesz czuć się pewniej na drodze i nie martwić się skutkami szkód wyrządzonych osobie trzeciej          , nie zapomnij o obowiązkowej polisie OC. W LINK4 wraz z Pakietem OC otrzymasz ubezpieczenie Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu w razie wypadku możesz liczyć na organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej, samochodu zastępczego oraz pomocy informacyjnej do limitów ustalonych w OWU.

 

Warto także wybrać dodatkowe ubezpieczenie AC. Dzięki temu LINK4 wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli Twój pojazd ulegnie zniszczeniu w wyniku wypadku, wandalizmu, działania sił przyrody lub zostanie skradziony.

 

Myślisz o dodatkowym ubezpieczeniu? Sprawdź ofertę LINK4. Skorzystaj z Kalkulatora online, dzięki któremu sprawdzisz wysokość swojej składki i wykupisz wybraną polisę. Możesz także skontaktować się z konsultantem pod numerem 22 44 444 444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 w celu wykupienia ubezpieczenia.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
kwa69
kwa69
3 stycznia 2024 13:02

Ja ustawiam zawsze do tyłu.

Ola
Ola
Reply to  kwa69
11 stycznia 2024 15:12

Świetna instrukcja. Więcej takich wpisów dzieki

2
0
Would love your thoughts, please comment.x