old-couple-fot. Ricardo Santeugini

Jak powstała inicjatywa Klubu Senior + na Czernej

Kluby Senior + oraz miejsca integracji, spotkań i aktywizacji osób starszych pojawiają się jak grzyby po deszczu po deszczu w całej Polsce.  Jest to potrzebne. Zapobiegają one wykluczaniu społecznemu i powodują, że osoby z ogromem bogactwa wiedzy, doświadczeń i historii nadal współtworzą lokalne społeczeństwo i są jego integralną częścią.

Kluby Senior + oraz miejsca integracji, spotkań i aktywizacji osób starszych pojawiają się jak grzyby po deszczu w całej Polsce.  Są one potrzebne. Zapobiegają bowiem wykluczaniu społecznemu i powodują, że osoby z ogromem bogactwa wiedzy, doświadczeń i historii nadal współtworzą lokalne społeczeństwo i są jego integralną częścią. Takie miejsce ma właśnie powstać na Czernej.

W połowie lutego Gmina Kalwaria Zebrzydowska została beneficjentem rządowego programu Senior+ i otrzymała 150 tysięcy złotych na otwarcie Klubu Senior+ na ul. Partyzantów w Kalwarii Zebrzydowskiej – na Czernej. Na uwagę zasługuje fakt, że powstanie klubu dla seniorów jest całkowicie oddolną inicjatywą mieszkańców ul. Partyzantów oraz całej Czernej. To miejsce spotkań ma szansę już niedługo zostać zrealizowane. O tym jak doszło do powstania tej inicjatywy, opowiada Pani Małgorzata Zając-Mazur.

Jestem stałą słuchaczką Radia Kraków i tam często nadawane są audycje o klubach seniora, o zaangażowanych, aktywnych osobach w złotej jesieni życia. Po wielu rozmowach z sąsiadami wyszłam więc z propozycją utworzenia miejsca dla aktywnych seniorów, gdyż wiem, że są fundusze europejskie na takie sprawy.

Jak wspomniała w rozmowie Pani Małgorzata, wielu sąsiadów czuje potrzebę spotykania się, wymiany doświadczeń, pomocy nawet z najprostszymi sprawami urzędowymi. Obecnie na Czernej nie ma miejsca, gdzie można podjąć się oraz wspólnego działania. „Potrzebne jest miejsce, gdzie ludzie nie będą czuć różnic między sobą. Centrum Kalwarii ma już sporą ofertę dla seniorów, a nasza Czerna nie ma nic. Przed laty na ul. Partyzantów istniał sklep nazywany przez mieszkańców <Zielone Miasteczko> i było to nasze miejsce spotkań – małe centrum kultury. I właśnie tam, ma powstać Klub Senior+. Ludzie spotykali się właśnie w tym Zielonym Miasteczku, a gdy go zabrakło, spotykają się jedynie raz w tygodniu, przy zakupie chleba, gdy jest on do nas dowożony. Wystąpiłam więc do Pana Zbigniewa Kochana o pomoc”. Przystanek autobusowy znajduje się 50 metrów od planowanej placówki, nie trzeba tam wchodzić pod górkę, jest dobry dojazd i czyste powietrze.

Region Czernej i Sikorówki był zawsze pełen aktywnych ludzi. To tutaj między innymi powstała pierwsza w okolicy parowa fabryka mebli, a jej mieszkańcy byli znanymi i cenionymi rzemieślnikami, przedsiębiorcami i społecznikami. Jeszcze niedawno w lesie na boisku robiono festyny, spotykano się. Ludzie pragną wrócić do tych chwil, do wspólnego miejsca spotkań. Na Czernej już od wielu lat jest aktywna ludzi chodzącymi z „kijkami” – czyli uprawiających Nordic Walking. Chęć integracji widać dokładnie po zaangażowaniu się w tworzenie pikników na Sikorówce, w których  uczestniczy spora ilości osób (tutaj pisaliśmy o jednym z pikników). Okolica wyrasta na prężny ośrodek kultury i wystarczy jej w tym tylko lekko pomóc. 

Stowarzyszenie „Niezależni Kalwaria” wraz ze swoim Prezesem Zbigniewem Kochanem widzi ogromny potencjał, jaki drzemie właśnie na Czernej i Sikorówce. Podjęli się pomocy w realizacji inicjatywy mieszkańców. Dużo pracy włożył to Pan Józef Jamróz, którego pomoc w przygotowaniu koncepcji i dokumentacji była nieoceniona. Zbigniew Kochan, jako Radny Rady Miasta Kalwaria Zebrzydowska, był wielkim orędownikiem powstania Klubu i wiedząc o możliwości zdobycia finansów z Rządowego Programu Senior+, wystąpił o to na Radzie Miasta i gorąco apelował do Burmistrza i Radnych o przystąpienie przez gminę do tego programu. Zegar tykał nieubłagania, bo Gmina miała tylko kilka dni na przygotowanie dokumentacji. Udało się to dzięki determinacji i ogromnej wytężonej pracy Zespołu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowano dokumenty w dwa dni! Efektem tego było przyznanie w połowie lutego 150 tysięcy złotych na otwarcie placówki,  o czym pisaliśmy w artykule: W konkursie programu „Senior +” Gmina Kalwaria otrzymała 150 tysięcy złotych.

Mamy nadzieję, że tak jak w Lanckoronie będzie to miejsce, które odniesie sukces. Wójt Tadeusz Łopata zaczyna myśleć bowiem, o otworzeniu drugie Klubu Senior+ na terenie gminy w Lanckoronie.

fot. tytułowe Ricardo Santeugini

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x