old-couple-fot. Ricardo Santeugini

W konkursie programu „Senior +” Gmina Kalwaria otrzymała 150 tysięcy złotych

Wśród 664 beneficjentów programu „Senior +” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej w Powiecie Wadowickim Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała 150.000 zł na powstanie Klubu Senior+, a Gmina Wieprz otrzymała 300.000 zł na Dzienny Dom Senior+.

Portal Kalwaria 24 o tym dobrym wydarzeniu został poinformowany przez Radnego Marcina Zadorę.

Dzięki Rządowemu programowi Senior + w Kalwarii Zebrzydowskiej powstanie klub dla 30 seniorów. To kolejna grupa społeczna, która dzięki realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości, może realizować swoje pasje i zagospodarować swój wolny czas. Bardzo się cieszę, że nasi wspaniali seniorzy będą mieli swój klub. To kolejny przykład współpracy rządu z samorządem” – mówi Radny Marcin Zadora.

Należy wspomnieć, że Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do Programu na wniosek Radnego Zbigniewa Kochana. Wszystkim, którzy przyczynili się do pozytywnego zakończenia startu w programie rządowym, serdecznie gratulujemy.

 

„Takie miejsca są nieodzowne. To co często towarzyszy osobom starszym, oprócz chorób, to jest samotność. Ta samotność pogłębia też inne dolegliwości. Takie miejsca spotkania, fizjoterapii, aktywności, bardzo dobrze wpływają na osoby starsze” – powiedziała podczas otwarcia placówki Senior+ wiceminister Elżbieta Bojanowska.

W 2019 roku na realizację Programu „Senior+” przeznaczono środki finansowe w wysokości 80 mln zł. Do dofinansowania rekomendowano w sumie 664 oferty.

W  ramach otwarcia Klubu Senior+ Gmina Kalwarii Zebrzydowskiej dokona remontu  budynku przy ul. Partyzantów, zostaną tam przeprowadzone prace remontowe, budynek zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, miejsce to zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt.

Wyniki otwartego konkursu ofert edycja 2019

O programie

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.

W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych

Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji

W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania

Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie

Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

fot. Ricardo Santeugini

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x