/Czy z winy Urzędu może dojść do katastrofy kolejowej w Kalwarii?

Czy z winy Urzędu może dojść do katastrofy kolejowej w Kalwarii?

Z przerażeniem obejrzałem film pokazujący przejazd kolejowy na ulicy Nowej w Kalwarii Zebrzydowskiej po wczorajszej nawałnicy (z 17 maja 2019 r.). Na filmie widać zasypane przez piasek i kamienie tory kolejowe. Na szczęście nie kursują obecnie pociągi pasażerskie, ale czy to nie zagraża bezpieczeństwu na torach? Zobaczcie Państwo sami. Po pracach remontowych w ubiegłym roku i zaniedbaniu dolnej części drogi, braku należytego odwodnienia droga staje się przy intensywnych opadach deszczu potokiem, który wypłukuje kamienie i materiał drogowy. Jest on transportowany na przejazd kolejowy. Jaki jest tego wynik, widać na filmie.

O problemach z ulicą Nową pisaliśmy w artykułach: Woda deszczowa zalewa posesję na ul. Nowej w KalwariiWoda na ulicy Nowej nadal groźna.

Podczas spotkania z Burmistrzem Kalwarii Zebrzydowskiej Augustynem Ormantym, kiedy była poruszana kwestia właśnie remontu ulicy Nowej, jeden z urzędników wypowiedział się, że tak chciała większość mieszkańców. Niestety, ale to od urzędników zajmujących się drogownictwem wymaga się planowania i odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji. To, co opisywaliśmy, czyli niebezpieczeństwo narzucania materiału z drogi na tory jest już faktem. Kto do tego doprowadził? Czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Oto zapytamy Urząd w poniedziałek. 

Przewodniczący Zarządów Osiedli w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z Radnymi Rady Miejskiej z miasta Kalwaria Zebrzydowska od dłuższego czasu starają się naprawić ten palący problem. Ulica Nowa została więc wpisana do „planu drogowego na rok 2019” (pisaliśmy o tym w artykule: Mapa drogowa prac remontowych ulic dla miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w roku 2019) i są środki na doprowadzenie jej do porządku. Niestety na chwilę obecną nie ma jeszcze ogłoszonego przetargu na roboty drogowe. Problem jest palący, bowiem na szali stawia zdrowie i życie ludzkie. Nie ma na co czekać, czas działać. Dodatkowo płynące ulicą Nową ścieki także powinny zainteresować Urząd Miasta.

PKP zostało poinformowane o tej sytuacji.

Reklama