Czy OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie mieć nowy wóz bojowy w tym roku?

Na walnym zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej podsumowano miniony rok. W ubiegłym roku druhowie wyjechali aż 116 razy, w tym 29 razy do pożarów, 76 razy do miejscowych zagrożeń, raz zabezpieczano rejon wraz z JRG w Wadowicach. 10 wyjazdów okazało się fałszywych.

Na Walnym Zebraniu (w sobotę 22 lutego 2020 r.) Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalwarii Zebrzydowskiej podsumowano miniony rok. W ubiegłym roku druhowie wyjechali aż 116 razy, w tym 29 razy do pożarów, 76 razy do miejscowych zagrożeń, jeden raz zabezpieczano rejon wraz z JRG w Wadowicach. Aż 10 wyjazdów okazało się fałszywych. 

Na Walnym Zebraniu podsumowano także inne działania OSP, jak integracja z lokalnym społeczeństwem oraz współpraca z samorządem. Dużą rolę zwrócono także na działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która jest ważnym elementem w działalności każdej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, Komendant Powiatowy PSP bryg. Paweł Kwarciak, Antoni Kwarciak Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP, Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz, Radni Miejscy: Łukasz Dragan, Zbigniew Kochan, Marcin Zadora, Radny Powiatu Wadowickiego Marek Cimer oraz Przewodniczący Zarządów Osiedli Nr 1 i Nr 2: Tadeusz Stela i Mariola Kachnic. 

W tym roku jednostka obchodzi 140-lecia swojego istnienia, co w przemówieniach podkreślili zarówno Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, jak  i Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński,  dziękując przy tym za wielki wkład pracy, jaki członkowie OSP oddają Kalwarii. Wszyscy przemawiający dostrzegali ofiarność, bezinteresowność i zaangażowanie druhów.

Praca z młodzieżą jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem – mówił na walnym zebraniu Komendant Powiatowy PSP bryg. Paweł Kwarciak. Tam, gdzie nie mamy Ochotniczej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, wcześniej czy później przyjdzie schyłek straży. Musi być w straży ktoś odpowiedzialny za młodzież. Praca z młodzieżą, to jest bardzo odpowiedzialne zadanie. 

Poruszono także kwestie finansowe. Głównym punktem jest zakup nowego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego za kwotę 850 tys. zł,  a także umundurowana i sprzętu gaśniczego. Łącznie OSP Kalwaria Zebrzydowska potrzebuje w roku 2020 kwotę około 900 tys. zł. Przy tej okazji Komendant Kwarciak poruszył kwestię, że na chwilę obecną pomimo wielkiej szansy na otrzymanie dofinansowania od Komendanta Głównego PSP (Skarbu Państwa) na zakup średniego wozu bojowego, do dnia dzisiejszego, nie otrzymano od Gminy Kalwaria Zebrzydowska zapisów budżetowych zabezpieczających tę kwotę. Bez dokumentów z Urzędu Gminy, istnieje możliwość wypadnięcia OSP Kalwaria Zebrzydowska z możliwości finansowania zakupu nowego wozu bojowego. 

W odpowiedzi na słowa Komendanta Powiatowego PSP otrzymaliśmy od Urzędu Miasta Kalwaria Zebrzydowska przesłaną w dniu 9 stycznia 2020 r. do Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach deklarację zabezpieczenia środków finansowych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego w wysokości 350.000 zł.

W tej sprawie wypowiedział się inspektor Tomasz Baluś z Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej:

„Podczas wystąpienia na Walnym Zebraniu Sprawozdaczym w OSP Kalwaria Zebrzydowska, Komendant Komendy PSP st bryg Paweł Kwarciak omówił proces pozyskania samochodu pożarniczego dla OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas którego stwierdził, iż Gmina Kalwaria Zebrzydowska nie dopełniła obowiązku przygotowania stosownej Uchwały Rady Miejskiej zabezpieczającej środki finansowe na pozyskanie w/w samochodu. Składając wniosek o dofinansowanie OSP Kalwaria Zebrzydowska zadeklarowała iż w chwili uzyskania dofinansowania na zakup średniego samochodu pożarniczego Gmina Kalwaria Zebrzydowska zabezpieczy środki jako wkład własny w wysokości 350 tys zł.

Gmina nie uchyla się od zobowiązania jakie złożyła w przedmiocie zabezpieczenia środków na w/w cel czego dowodem jest złożona deklaracja Gmina Kalwaria Zebrzydowska po raz kolejny zagwarantowała środki w wysokości 350 tys zł na powyższy cel. Kwota ujęta została w deklaracji zabezpieczenia środków na realizację zadania co jednoznacznie stanowi zobowiązanie Gminy do wywiązania się z powyższej deklaracji”.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Burmistrz na najbliższej sesji Rady Miejskiej zgłosi stosowną autopoprawkę do tegorocznego budżetu.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x