Chcesz sprawdzić, czy nie masz długów? Możesz to zrobić online

Drobny dług może przytrafić się każdemu z nas. Na wszelki wypadek warto co jakiś czas odwiedzać rejestry dłużników. Jednym z nich jest Erif BIG S.A. Na czym polega jego działanie i jak pobrać raport na swój temat?

Na czym polega działanie biur informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej gromadzą dane na temat zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Informacje gromadzone na listach BIG-ów dotyczą finansowych zobowiązań osób, które np. prowadzą działalność gospodarczą czy po prostu robią zakupy na raty. Wpisy w BIG-ach mogą umieszczać wierzyciele.

W Polsce funkcjonuje kilka biur informacji gospodarczej. Są to firmy od siebie niezależne. Oznacza to, że dane przez nie gromadzone nie pokrywają się. Jeśli zatem informacje na temat zadłużenia konkretnej osoby pojawią się na liście ERIF BIG S.A., nie oznacza to, że wpis trafia do pozostałych biur.

Jak sprawdzić długi w ERIF BIG S.A. lub innym rejestrze dłużników

Działanie biur informacji gospodarczej opiera się na podobnej zasadzie. Wierzyciele mogą umieszczać wpisy na temat osób, które nie regulują swoich należności w terminie. Służy to zmotywowaniu dłużnika do możliwie szybkiego uregulowania należności.

Figurowanie w rejestrze zadłużonych nie jest dla dłużnika opłacalne. Dlaczego? Odnotowanie faktu zadłużenia np. w ERIF BIG S.A. może danej osobie znacznie utrudnić dostęp do wielu usług. Taka osoba może mieć trudności z zakupem np. sprzętu na raty, wzięciem kredytu na samochód czy też kupnem telefonu na abonament.

Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy długu, warto od czasu do czasu sprawdzić informacje na swój temat w wybranym rejestrze dłużników. W Erif BIG S.A. możemy raz na pół roku pobrać raport za darmo. Wystarczy założyć konto w serwisie, zweryfikować swoje dane, a następnie pobrać raport. Pamiętajmy, że możemy zweryfikować wyłącznie samych siebie. Nie ma możliwości sprawdzenia długów współmałżonka, dziecka czy innej bliskiej osoby.

Jakie wpisy figurują w ERIF BIG S.A.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, iż rejestry dłużników gromadzą wyłącznie negatywne wpisy na temat osób lub firm. Nie musi tak być. Po wygenerowaniu raportu z ERIF BIG S.A. możemy zobaczyć także pozytywne wzmianki na nasz temat. Jeśli np. regularnie i terminowo spłacamy raty naszego zadłużenia, wówczas możemy otrzymać pozytywny wpis w rejestrze.

ERIF BIG S.A. posiada dwa rodzaje wpisów negatywnych. Pierwszy z nich to negatywna informacja gospodarcza. Nieterminowa spłata długu bądź jej brak skutkuje umieszczeniem takiego wpisu w rejestrze. Ta informacja będzie widoczna np. dla banków czy firm prowadzących sprzedaż produktów na raty. W wyniku zawarcia porozumienia z wierzycielem ERIF może przyznać wpis negatywny niewidoczny. Nie będzie on dostępny dla zewnętrznych podmiotów. Jest to wyłącznie informacja dla dłużnika, który doszedł do porozumienia z wierzycielem i podjął się regularnych spłat swojego długu.

Negatywny wpis na liście dłużników – co robić?

Zacznijmy od tego, że wpis w rejestrze dłużników może zdarzyć się każdemu. Załóżmy, że miesiąc w miesiąc opłacamy rachunki, mamy kredyt, a przy okazji spłacamy jeszcze kilka zakupów nabytych w trybie ratalnym. O przeoczenie nietrudno. W wyniku niedopatrzenia np. po kilku miesiącach od upływu terminu płatności wierzyciel umieszcza wpis w rejestrze dłużników. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

Przede wszystkim w możliwie krótkim czasie skontaktować się z wierzycielem i w miarę możliwości jak najszybciej spłacić powstały dług. Im sprawniej spłacimy sto procent kwoty, tym szybciej negatywna informacja zniknie z listy dłużników. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy w danym momencie przekazać wierzycielowi całości zaległej kwoty, warto porozmawiać z nim o możliwości odroczenia bądź rozłożenia długu na raty.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x