mat. prasowy

Zapraszamy na spotkanie autorskie z poetą Stanisławem Chyczyńskim i rysownikiem Kazimierzem Wiśniakiem

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorem tomu poezji “Królewskie Milczenie”, poetą Stanisławem Chyczyńskim, oraz znakomitym rysownikiem Kazimierzem Wiśniakiem. 

 
Data: 15 czerwca 2024 (sobota)
 Godzina: 17:00
Miejsce: Sala Wojciecha Weissa, Stare Kino – CKSiT, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zebrzydowska
 
Będzie to niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z twórcami, posłuchać recytacji poezji oraz dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania ich dzieł.
 

Jedenaście lat trzeba było czekać na nową książkę poetycką Stanisława Chyczyńskiego, kalwarianina, którego chyba przedstawiać nie ma potrzeby.

 

Właśnie w grudniu 2023 roku ukazały się „Królewskie milczenia” (krakowskie wydawnictwo VANDRE), mieszczące 48 sonetów i antysonetów. Całość została wyposażona w stylizowane, typowe ilustracje Kazimierza Wiśniaka, wybitnego scenografa i oryginalnego artystę malarza z Krakowa. Książka mieści między innymi mini-cykl o żołnierzach wyklętych (np. Mieczysław Wądolny „Mściciel”, Józef Kuraś „Ogień”, Jan Sałapatek „Orzeł” i inni), klasyczne sonety o konfederatach barskich, o kulturowych i politycznych problemach starzejącej się Europy, o współczesnych zagrożeniach dla polszczyzny i dla coraz słabszego chrześcijaństwa. Jak to zwykle w poezji Kalwaryjczyka nie brakuje osobistych wyznań i niewesołych refleksji nad człowieczym losem. Od strony formalnej sporo eksperymentów z nietypowymi rymami-kalamburami i strukturą 14-wersowca. Ogólnie rzecz ujmując, z pewnością jest to poezja niełatwa i nieklarowna w odbiorze, przeznaczona dla koneserów słowa poetyckiego i miłośników raczej tradycyjnej poetyki.

„Królewskie milczenia” do nabycia w księgarni AKAPIT, w Cafe Pensjonat i w kiosku przy muzeum regionalnym w Lanckoronie.

 
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x