Z nurtem życia – lokalni bohaterowie

Pod takim hasłem odbyło się w piątek 15 marca 2019 . w Lanckoronie spotkanie z Krzysztofem Sarapatąa i Tomaszem Kotasiem, twórcami filmu przyrodniczego „Z nurtem życia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Dziedzictwo i było trzecim z cyklu „Sięgając do korzeni budujemy naszą tożsamość”.

Spotkanie z twórcami poprzedziła prelekcja filmu „Z nurtem życia”. Jest to podróż w czasie ukazująca już nieistniejące magiczne zakątki rzeki Skawy na tle nowo budowanego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie – obecnie miejsce to znane jest jako Jezioro Mucharskie. Film opowiada historię natury i człowieka, ostatniej mieszkanki miejsca, które ma już niedługo przykryć się tonią budowanego zbiornika wodnego. Jednakże to nie ona jest tu głównym bohaterem, a przyroda – zwierzęta zamieszkujące zarówno w głębi lasu jak i nad brzegiem rzeki.

Po prelekcji autorzy filmu dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat trudności jakie musieli przejść podczas kręcenia filmu. O tym jak odnajdowali poszczególne zwierzęta i jak to sami ujęli – ile trwało dane ujęcie – „dwa lata”. Lokalni bohaterowie – to dobry tytuł dla panów Krzysztofa i Tomasza, którzy spędzili kilka lat nad tworzeniem dokumentu. Oddali sporą część wolnego czasu, aby przez 5 lat móc nakręcić ten dokument. Film uczy spoglądać na otaczającą nas przyrodę, jako część naszego życia i nasze dziedzictwo. Ukazuje to, co możemy stracić, gdy będziemy zbyt zachłanni. 

Nagrywanie dźwięku i rejestrowanie ujęć – fot. www.znurtemzycia.pl

„Pomysł na film narodził się kilka lat temu. Od zawsze pasjonowało nas obcowanie z dziką przyrodą, a film oraz fotografia od bardzo dawna stanowi nasze główne zajęcie. Żyjemy w olśniewająco pięknym i bogatym przyrodniczo regionie i zapragnęliśmy pokazać go całej Polsce, zwłaszcza że ważna dla nas jego część niedługo zmieni się do poznania.
Od samego początku, odkąd tylko zaczęliśmy kolekcjonować ujęcia, wiedzieliśmy, że przedsięwzięcie będzie ogromne i trudne. To nas jednak nie zniechęciło i trwamy przy swoim do tej pory. Każdy rok realizacji odkrywał nowe tajemnice doliny Skawy. Jej flora i fauna z każdą, kolejną porą roku była inna, a każdy dzień spędzony w terenie owocował nowymi kadrami i nowym spojrzeniem, czasem nawet na te same miejsca”. Podczas kręcenia dokumentu, dochodziło do wielu ciekawych spotkań z mieszkańcami lasu i brzegi rzeki.

fot. www.znurtemzycia.pl

W ciągu pięciu lat musieliśmy się zmierzyć także z wieloma trudnościami, jakie rodzi realizacja ujęć z udziałem natury i jej mieszkańców. Przede wszystkim poświęciliśmy ogromną ilości czasu. Setki godzin spędziliśmy na poszukiwaniach odpowiedniego miejsca na dane kadry. Bywało, że długo, bezproduktywnie wyczekiwaliśmy w czatowni (ok. 200 dni zdjęciowych, często w jednej pozycji, w wilgoci, w towarzystwie niezbyt uprzejmych komarów).

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej filmu: www.znurtemzycia.pl i poznania wielu ciekawostek związanych z tym projektem.

 

Spotkania współfinansowane było ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD „Gościniec 4 Żywiołów”. Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Dobroczynne im. M. Zebrzydowskiego w Zebrzydowicach i Koło Gospodyń „Swojskie Klimaty” w Barwałdzie Średnim.

W artykule wykorzystano materiały pochodzące z oficjalnej strony filmu: www.znurtemzycia.pl 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x