Wyjątkowa Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na kolejną już edycję ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. 13 maja 2023 r. od godz. 19.00 do 22.00 instytucja będzie otwarta dla zwiedzających na wyjątkowych zasadach. Przygotowano kilka niespodzianek. Bilety na wydarzenia w cenie 1,00 zł od osoby można zakupić w Kasie biletowej Muzeum od 5 maja br.

Podróż w czasie

O godzinie 19.00 rozpocznie się zwiedzanie pod hasłem „Mała Ojczyzna Karola Wojtyły”. Dzięki strojom nawiązującym do mody z lat 20. XX wieku, muzealni przewodnicy postarają się przenieść zwiedzających do czasów dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, spędzonych w przedwojennych Wadowicach. Będzie można poznać zarys historyczny miasta nad Skawą w czasach Austro-Węgier i zmiany, jakie nastąpiły po odzyskaniu niepodległości. Przedstawiony zostanie krajobraz kulturalny Wadowic sprzed 100 lat oraz charakterystyka życia codziennego rodziny Wojtyłów. Nie zabraknie też opowieści o ważnych postaciach pochodzących z papieskiego miasta, wśród nich o Adzie Sari, której „wystpi” dla zwiedzających.

Rocznica zamachu

O godz. 20.30 rozpocznie się wykład „Zamach na Jana Pawła II – kontekst i znaczenie”, przygotowany przez historyka Artura Obozę, Głównego inwentaryzatora Muzeum. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmowe materiały dotyczące wydarzeń z 13 maja 1981 roku i wysłuchać prelekcji o kontekście historycznym i religijnym zamachu. W Muzeum znajdują się szczególne pamiątki z nim związane, m.in. pistolet Browning HP 9 mm, z którego strzelał Ali Agca oraz garnitur ochroniarza Francesco Pasanisiego, z widocznymi śladami krwi Papieża. Od 2021 roku można też obejrzeć wystawę „Przebaczam” prezentującą oryginalne wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II.

Zwiedzanie indywidualne

Od godziny 19.30 do 22.00 (ostatnie wejście o 20:45) trwać będzie zwiedzanie indywidualne wystawy. Wejścia będą odbywać się co 15 min., a zwiedzający mogą wypożyczyć w cenie biletu audioprzewodnik z różnymi ścieżkami. Wystawa stała to szesnaście stref tematycznych rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Prowadzą one śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II, opowiadając historię jego życia od narodzin w Wadowicach po wyniesienie do chwały ołtarzy. Na zwiedzanie warto zaplanować co najmniej godzinę.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x