Z czym możemy się mijać? – nowy spektakl teatru działającego przy CKSiT

Kiedy:
1 marzec 2020@18:00 – 19:30 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-03-01T18:00:00+01:00
2020-03-01T19:30:00+01:00
Gdzie:
Sala Widowiskowa CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej
ul. Broniewskiego 3
Kalwaria Zebrzydowska

„Mijając się z…” – to tytuł najnowszego spektaklu Teatru Bustrophedon, działającego przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, wspieranego przez aktorów ze stryszowskiego Teatru Młodych im. R. Warzechy. Spektakl opowiada o historii gminy Kalwaria Zebrzydowska, ale głównie przez pryzmat losów kobiet, które jako figury wprowadzą widzów w arkany historii lokalnej. Samo widowisko ma pobudzić do poznawania swojej historii. Po premierze spektakl wzbudził ogromne zainteresowanie, wytworzyła się niesamowita atmosfera między widzami a aktorami, a w rezultacie spektakl stał się przyczyną do rozmów i jego przesłanie już dziś obija się echem w Kalwarii Zebrzydowskiej, podobnie jak zeszłoroczny spektakl o tragedii dzieci w KL Auschwitz-Birkenau pt. TWÓJ SZCZĘŚLIWY NUMEREK.

Autor dramaturgii i reżyser Mirosław Płonka wsadził historię lokalną w teksty zaczerpnięte z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, jednak nie jest to proste przeniesienie „Wesela” i pozamienianie ról na potrzeby opowieści o historii obecnej Gminy Kalwaria. Tekst arcydzieła Wyspiańskiego jest wsadzony w prozę życia, bo jego uczestniczką staje się mała dziewczynka, która przerażona ucieka przed macochą do swojej kryjówki na strychu. Podobnie jak u Wyspiańskiego, w pewnym momencie sytuacja wymyka się spod kontroli, bo zabawa zmienia się w widowisko historyczne. Odczytane za pomocą „Wesela” Wyspiańskiego losy ludzi z ziemi kalwaryjskiej i lanckorońskiej pozwalają aktorom zauważyć, że „historia ludziom twarze wykrzywia”. Nie zabraknie więc tak kanonicznych postaci, jak Włodkowej, siostry Izabeli Łuszczkiewicz czy Ireny Weissowej, ale także przypomniane zostaną sylwetki Marianny Zebrzydowskiej, Elżbiety Wielopolskiej czy córek Mikołaja Zebrzydowskiego – Anny i Zofii. Spektakl poprzedza wzbudzająca ogromne zainteresowanie wystawa performatywna, więc dla lepszego zrozumienia przesłania zapraszamy do hallu sali widowiskowej na ul. W. Broniewskiego 3 od godz. 17.30, by wejść w spektakl już od samego początku i czynnie w nim uczestniczyć.

Widowisko będzie miało miejsce OSTATNI RAZ w niedzielę 1. marca br. o godzinie 18.00 w sali widowiskowej na ul. W. Broniewskiego 3 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na spektakl obowiązują darmowe wejściówki, które można odebrać w Starym Kinie w Kalwarii Zebrzydowskiej lub zarezerwować telefonicznie w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki (tel. 33 873 37 71, e-mail: biuro@ckstkalwaria.com).

OBSADA:

Dziecko – Zofia Janiczak

Chochoł – Natalia Majda

Macocha/Włodkowa – Wiktoria Maryon

Mikołaj Zebrzydowski – Filip Gnojek

Jan Jerzyczek – Michał Suwada

Anna Zebrzydowska – Gabriela Katzer

Zofia Zebrzydowska – Julia Kania

Lea Petzenbaum – Katarzyna Kania

Izabela Łuszczkiewicz – Aleksandra Jarosz

Irena Weiss – Dominika Żak

Marianna Zebrzydowska – Aleksandra Żak

Elżbieta Wielopolska – Amelia Kucharska

Dobro – Emilia Faber

Zło – Anna Ofiarowicz

Krakowiak – Jan Klaczak

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.