Obchody jubileuszu 700-lecia Barwałdu

Kiedy:
17 czerwiec 2023@12:00 – 22:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-06-17T12:00:00+02:00
2023-06-17T22:00:00+02:00
Gdzie:
Klub Sportowy Filkówka
Barwałd Średni

Barwałd to wioska położona na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Barwałd Dolny, Barwałd Średni i Barwałd Górny, to także parafia, która należy do najstarszych w Diecezji Krakowskiej. Po raz pierwszy została odnotowana w wykazach Świętopietrza w 1326 r. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła stał na terenie Barwałdu w dolinie między Kamionką a Filkówką. W 1512 r. bracia Komorowscy — Jan i Wawrzyniec, ówcześni właściciele Barwałdu ufundowali rolę i zbudowali w innym miejscu kościół pw. Wniebowzięcia NMP, a kościół świętego Andrzeja Apostoła został kościołem filialnym. Obecny zabytkowy kościół pw. św. Erazma pochodzi z końca XVIII w. Został oddany do użytku i konsekrowany w 1782 r. Fundatorem świątyni był Jan Biberstein-Starowieyski ówczesny właściciel Starostwa Barwałdzkiego i Barwałdu Dolnego. Obecnie kościół jest cennym zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego i znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Pięknym zabytkiem jest również kaplica św. Rozalii z XVIII wieku znajdująca się na terenie Barwałdu Górnego. W roku 1995 został poświęcony nowy kościół pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia wybudowany w Barwałdzie Górnym i obecnie na terenie Barwałdu znajdują się dwie parafie.

Powoli zbliża się rok 2026, a wraz z nim 700-lecie naszej małej ojczyzny.
Tegoroczne obchody są pierwszym etapem świętowania naszego jubileuszu.

Stowarzyszenie „Jubileusz Barwałdu” serdecznie zaprasza na uroczystości oraz spotkanie integracyjne dla dzieci i dorosłych.

Obchody będą miały miejsce w najbliższą sobotę, 17 czerwca 2023 r. na stadionie Klubu Sportowego „Filkówka” w Barwałdzie Średnim.

O godzinie 12.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy i poświęcenie odrestaurowanej kapliczki św. Jana Nepomucena.
Następnie na boisku sportowym „Filkowka” będzie uroczysta Msza św. polowa. Po mszy św. nastąpi prezentacja trzech książek:
– książki ks. Prałata Tadeusza Porzyckiego (rodaka z Barwałdu Średniego) pt. „ Droga do kościoła, którego nie ma”
– książki Erazma Józefa Filka (o. Jakobina od św. Gerarda, karmelity rodaka z Barwałdu Średniego 1939 -1958) pt: „Katakumby XX wieku”
– książki prof. Andrzeja Nowakowskiego pt. „Katastrofy i wypadki kolejowe w powiecie wadowickim na tle rozwoju kolejnictwa w rejonie”
W czasie spotkania integracyjnego przy muzyce zaplanowano m.in.: pokaz musztry, wesołe miasteczko, warsztaty, dobrze zaopatrzony bufet z grillem. Szczegółowy plan dostępny jest na plakacie.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.