Warstwy pamięci – wystawa starych fotografii w Dworze w Stryszowie

Wystawa jest kontynuacją projektu, który na stałe zagościł w muzeum stryszowskim i prezentuje ponad 60 fotografii dawnych mieszkańców dworu, począwszy od Juliana Gorczyńskiego, właściciela majątku stryszowskiego w XIX wieku, a kończąc na jego prawnukach i prawnuczkach. Wszystkie fotografie pochodzą z archiwum domowego pana Jerzego Meresa, wnuka Marii Eleonory z Łubieńskich i Kazimierza Skrochowskich – jednych z ostatnich mieszkańców Dworu.

Dzięki pracy ilustratorki, Magdy Żmijowskiej, stare fotografie zyskały nowy wymiar i znaczenie. Wykorzystując animacje i techniki cyfrowe artystka ożywiła pamięć o ludziach związanych dworem. Prezentowane fotografie przedstawiają autorską wizję przeszłości widzianą oczami artystki. Zachwycają intensywnością kolorów, rozmaitością barw i odcieni.

Motywem przewodnim ekspozycji jest pamięć jako jedna z najważniejszych składowych ludzkiej egzystencji. Przechowuje emocje, spaja duchowość, pozwala na określenie własnej tożsamości, pomaga zachować tradycję, wspomnienie o tym co było, jest nieodłącznym fragmentem nas samych. Pamięć miejsc, ludzi i wydarzeń przypomina nam o tym kim byliśmy i uświadamia kim będziemy.

Dwór w Stryszowie – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu

Warstwy pamięci – kontynuacja

 

Wystawa czynna: wtorek – piątek, 9.00-16.00, sobota-niedziela 9.00-17.00

Wernisaż: 30 kwietnia, godz.15:00, wstęp bezpłatny

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x