Wadowickie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową

17 października br. o 16.30 rozpoczną się wadowickie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Świętowaniu przewodniczyć będzie JE abp. Marek Jędraszewski.

Z tej okazji Muzeum przygotowało wystawę, na której prezentowane będą wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 16 X 1978 roku. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentuje ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski. Będzie można też zobaczyć osobisty kalendarz kard. Wojtyły z notatkami, który miał ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowie o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban.

Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące doskonałym odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 roku, omówi Rafał Dyrcz, Naczelnik Archiwum IPN w Krakowie.

Częścią wystawy będzie także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany Muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji. Przed budynkiem Muzeum odsłonięta i poświęcona zostanie makieta przedstawiająca dom rodzinny Papieża z Wadowic oraz Jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP.

Wadowickie uroczystości uświetni chór Pueri Cantores Sancti Joseph z Krakowa. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 października do 31 grudnia 2018 roku.

Następnie z placu przed Bazyliką Ofiarowania NMP wyruszy procesja różańcowa do kościoła św. Piotra w Wadowicach, gdzie pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego odbędzie się msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II.

Warto wspomnieć, że w skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym Papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami października 1978 roku. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem podarowany Papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od Papieża: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko.

Poniżej szczegółowy program obchodów:

godz. 16.30
Wernisaż wystawy poświęconej wydarzeniom z 16 X 1978 roku
/słowo JE abpa. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego/

Prezentacje:
Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na papieża
/pierwsza w historii publiczna prezentacja/

Dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej

Osobisty kalendarz kard. Karola Wojtyły
z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Mundur Gwardii Szwajcarskiej

Odsłonięcie i poświęcenie makiety Domu Rodzinnego i wadowickiej bazyliki

godz. 17.30
Uroczysta procesja różańcowa
z placu przed bazyliką Ofiarowania NMP

Msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II
pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego
w kościele św. Piotra w Wadowicach

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x