Wojciech Weiss W przy sztalugach, ok. 1910

W przyszłym roku czeka nas 120 rocznica przybycia rodziny Weiss do Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniu 2 sierpnia Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej gościł Prezes Zarządu Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa Panią Zofię Weiss. Wnuczka znanego polskiego artysty wyraziła wolę, przy współpracy Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, przypomnieć kalwaryjskie dziedzictwo Weissów oraz wspomnieć osoby Wojciecha i „Aneri”. W przyszłym roku przypada 120 rocznica osiedlenia się Państwa Weissów w Kalwarii Zebrzydowskiej, jest to wyjątkowa okazja do podkreślenia dorobku wybitnego artysty oraz jego żony.

 
Wojciech Weiss (1875-1950) był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał całe swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie połączyło się z jego twórczością była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru mieszkał i malował w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej. Kształcił się również w Paryżu, Florencji i Rzymie. Był jednym z największych twórców okresu Młodej Polski, ściśle związanym z europejskim art nouveau, później zaś współtworzył polski nurt koloryzmu. Przez krytyków był zestawiany z takimi artystami swej epoki jak Paul Cézanne, August Renoir, Edward Munch, Gustaw Klimt, Edgar Degas, Henry Toulouse-Lautrec. Uczestniczył w licznych międzynarodowych wystawach m.in.: w Wystawie Powszechnej w Paryżu (1900), Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Düsseldorfie (1904), Monachium (1905), Rzymie (1911). Dzieła Weissa znajdują się w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych. Stanowią do dziś najwyższej klasy wkład w promocję polskiej sztuki w ramach wspólnego dziedzictwa europejskiego. Żadna z wystaw sztuki tamtego czasu nie może się odbyć bez uczestnictwa jego dzieł. W Jego malarstwie możemy dostrzec wiele motywów kalwaryjskich: dróżki, panoramy z klasztorem, kalwaryjskie pola i lasy oraz uroczy domek otoczony sadem znajdujący się przy ul. Jagiellońskiej.
 
 
Jak powiedziała redakcji Pani Zofia, nie jest wykluczone, że z okazji 120 rocznicy przybycia jej rodziny do Kalwarii Zebrzydowskiej, nie zostanie wydana broszura, która opisze latam jakie spędziła w mieście. Oczywiście nie są to jedyne plany związane z uświetnieniem tej rocznicy, ale o nich poinformujemy niebawem. Więcej o swoim dziadku na łamach portalu Kalwaria 24 pani Zofia napisała w artykule: „Wojciech Weiss w Kalwarii Zebrzydowskiej – przywracanie historii” [link].
 
 
 
Pątnicy przed Ratuszem Piłata, Kalwaria, 1916
5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x