Uroczysta Gala Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej

W sobotę i niedziele Kalwaria Zebrzydowska hucznie świętowała 400-lecie miasta.

W sobotę i niedziele Kalwaria Zebrzydowska hucznie świętowała 400-lecie miasta. W niedziele ponad 3 tysiące osób zgromadziło się na koncercie Margaret, następnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. W niedzielę odbyła się też Gala Jubileuszu, na którą przybył sam Mikołaj Zebrzydowski fundator miasta i Sanktuarium Kalwaryjskiego.

Gospodarzami Uroczystej Gali Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej byli Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty i Fundator Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Sanktuarium Kalwaryjskiego Mikołaj Zebrzydowski.

Na wspólnym świętowaniu Jubileuszu Miasta obecni byli senator Andrzej Pająk, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, radni Rady Powiatu Wadowickiego, zastępca Starosty Wadowickiego Andrzej Górecki, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Rady Miejskiej Marcinem Krawczyńskim, naukowcy i historycy, przedstawiciele organizacji z terenu gminy, duchowni, młodzież, obecni byli również samorządowcy z bliźniaczego miasta Hameln z Burmistrzem Claudio Griese.

Okolicznościowy list gratulacyjny odczytał Senator Andrzej Pająk, podobne słowa skierował Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, warto pamiętać że sąsiednie miasto w tym roku świętuje Jubileusz 250-lecia.

Licznie zaproszonych gości powitał Burmistrz Miasta. Już na wstępie Gali Jubileuszu miała miejsce podniosła chwila, z rąk Leszka Zegzdy Członka Zarządu Województwa Małopolskiego miasto otrzymało medal Polonia Minor.

Kalwaria Zebrzydowska to miejsce szczególne w Małopolsce – turyści i pielgrzymi przyjeżdżają tu chętnie, bo wiedzą, że odnowią tu swoje ciało i ducha. W oczach samorządu województwa to także miasto, którego mieszkańcy są twórczy i aktywni –  to ogromny powód do dumy! Ten medal jest więc też ukłonem w ich stronę – podkreślał w trakcie gali jubileuszowej Leszek Zegzda z zarządu województwa

Gala Jubileuszu 400-lecia była doskonałą okazją do zaprezentowania przez miasto tego co ma najlepsze oraz ukazanie historii Kalwarii Zebrzydowskiej i jej mieszkańców.

W czasie Gali Jubileuszowej zaprezentowano 10 minutowy film przygotowany przez TVP Kraków, który swoją premierę miał już telewizji, a w niedzielę mogli go zobaczyć zaproszeni goście, film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Zaprezentowano monografie Wybrane zagadnienia z dziejów Kalwarii Zebrzydowskiej Na 400 – lecie pierwszej lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej” mówił o niej jej twórca  prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Nowakowski. Autorami poszczególnych rozdziałów są pracownicy naukowi Uniwersytetów Jagiellońskiego, Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Rzeszowskiego oraz pasjonaci lokalnej historii.

Zbigniew Kochan omówił Album „Kalwarii Zebrzydowskiej cztery stulecia”, wydawnictwo to powstało staraniem Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej podobnie jak i okolicznościowy medal z wizerunkiem Mikołaja Zebrzydowskiego, wzorowany na oryginale z 1601 roku, o którym mówił Maciej Malec. Warto dodać, że każdy z zaproszonych gości otrzymał od miasta upominek składający się właśnie z pamiątkowej monety i Albumu.

Ponadto staraniem Jacka Rzący i Koła Polskiego Związku Filatelistów w Wadowicach przygotowano okolicznościowy znaczek i inne walory filatelistyczne, także i one zostały zaprezentowane gościom.

Publiczność była zachwycona występem uczniów Szkoły Muzycznej, a najwięcej braw zebrał Franciszek Wolak i Zuzanna Zajda, którzy są muzycznymi talentami i dumą miasta. Nie mogło zabraknąć też podziękowań dla osób zaangażowanych w pomoc przy organizacji Jubileuszu Miasta i firm, które są partnerami przy organizacji Jubileuszu 400-lecia lokacji miasta.

Z okazji 400-lecia lokacji miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w Zespole Szkół nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowano konkursy: plastyczny i na prezentację multimedialną, a także Gminny Konkurs Wiedzy „Czy znasz swoją okolicę?”. Zaproszone do udziału w nich zostały szkoły naszej gminy, w czasie Gali nagrodzono zwycięzców z poszczególnych konkursów.

Galę zakończyła prezentacja filmu promocyjnego, był też okolicznościowy tort urodzinowy, który dzieli wspólnie Mikołaj Zebrzydowski i Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty.

Już po Gali wspólne świętowanie przeniosło się na stadion Kalwarianki, gdzie wszyscy mogli zobaczyć kulminację Jubileuszowych XXV Dni Kalwarii. 

Autor: Dział Promocji Miasta Kalwaria Zebrzydowska
Fotografie: Biuro Prasowe UMWM

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x