2019-01-26 Twój Szczęśliwy Numerek

Twój szczęśliwy numerek

Teatr musi coś wnosić w życie aktora i widza, a nie tylko być dodatkiem, pozwalającym wypełnić przykry obowiązek kontaktu z literaturą. Taki właśnie teatr zamierzamy uruchomić w Kalwarii, a pierwszy spektakl rodzącej się grupy przypadnie na ostatnią sobotę ferii 26. stycznia, czyli przeddzień wyzwolenia Obozu w Auschwitz-Birkenau.

Czym jest współcześnie KL Auschwitz-Birkenau? W polityce – niechcianym obozem, reliktem nazistowskiego reżimu położonym na ziemiach polskich, w telewizji – wielkim cmentarzem, w szkołach – obowiązkowym punktem, który muszą odwiedzić uczniowie. Niestety, coraz częściej dla młodego pokolenia wyjazd do Auschwitz wiąże się z radością z dnia wolnego od zajęć, z czasem spędzonym z przyjaciółmi, czy też (co najbardziej boli) pretekstem do napicia się alkoholu w autokarze w drodze do celu. Gdzie jest więc cierpienie ludzi, którzy przeżyli pobyt w KL Auschwitz-Birkenau?

W głowie rodzą się dwa pytania: pierwsze, o sens przypominania tej tragedii i epatowania nią i drugie o to, czy teatr jest zdolny, ze swoją iluzją, mówić o tak strasznym cierpieniu? Odpowiedź na to drugie brzmi: NIE, ale teatr jest dobrym sposobem na wyczulanie młodego pokolenia i aktywowanie w nim pamięci o tej wielkiej krzywdzie ludzkiej. Wyczulać można metodą teatralną, a najlepszym jest laboratorium odczuć-uczuć aktora i widza, czyli poszukiwania w sobie odbioru tragedii ludzi, którzy przeżyli KL Auschwitz za pomocą swoich emocji i uczuć.

Do szpitala trafia młodzieniec, który zostaje w jednej sali z byłą więźniarką KL Auschwitz. Ona również była podobnie rozwydrzona, gdy trafiła do obozu, co jej kompan z sali szpitalnej. Wspomnienia więźnia obozu śmierci i przedstawiciela młodego pokolenia rozjeżdżają się, ale pointa może być tylko jedna – TY TO MASZ SZCZĘŚCIE! Młodzi aktorzy z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy opowiedzą o tragedii dzieci w Auschwitz oczami samych siebie i będzie to ich wyobrażenie Auschwitz, a jednocześnie hołd złożony tym ludziom, którzy musieli przejść przez fabrykę Śmierci. Spektakl stanie się także apelem o to, by nigdy więcej nie powtórzył się podobny epizod i podobna zbrodnia, a samo widowisko zostanie przygotowane w czasie 7 prób. Na rezultaty prac aktorów-amatorów pod okiem Mirosława Płonki zapraszamy do sali widowiskowej w dniu 26 stycznia 2019 roku na godz. 18.00.

26 stycznia 2018 r. (sobota), godz. 18:00
Sala widowiskowa CKSiT, ul. Broniewskiego 3
Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w Starym Kinie oraz od 17:30 przed spektaklem w sali widowiskowej

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

Twój Szczęśliwy Numerek
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x