Oficjalnie wiemy, że w Kalwarii powietrze jest tragiczne

Na początku ubiegłego tygodnia (14 stycznia 2019 r.) Urząd Miasta Kalwaria Zebrzydowska opublikował raport o stanie powietrza w gminie. Choć cieszy fakt, że raport jest upubliczniony, to niestety nie napawa on optymizmem.

Na początku ubiegłego tygodnia (14 stycznia 2019 r.) Urząd Miasta Kalwaria Zebrzydowska opublikował raport o stanie powietrza w gminie. Choć cieszy fakt, że raport jest upubliczniony, to niestety nie napawa on optymizmem.

Raport możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta [link]. Do działań na plus możemy zaliczyć:

  • termomodernizację budynków użyteczności publicznej na kwotę ponad dwa miliony złotych,
  • udział Gminy w  projekcie o dofinasowanie zadania pn. „Budowa infrastruktury służącej wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych w Gminach Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska i Stryszów”, o dofinansowanie 20 mikroinstalacji – ogniw fotowoltaicznych o mocy całkowitej 296,46 kWp (kilowatopikseli) na budynkach użyteczności publicznej których właścicielem jest Gmina Kalwaria Zebrzydowska oraz 109 gospodarstw domowych, których całkowita moc mikroinstalacji dla mieszkańców ma wynieść 521,63 kWp (pisaliśmy o tym, że w budżecie nie zabezpieczono na ten cel 2,3 mln zł w artykule: W projekcie budżetu brakuje milionów na fotowoltaikę dla budynków użyteczności publicznej [link];
  • prowadzenie pomiarów Gminnych (pomiary stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu obejmujące teren całej gminy, pomiarem objętych było 12  punktów) i opublikowanie z ich przebiegu raportu za okres wrzesień-listopad 2018 r. w formacie pdf [link], dodatkowo wrzucamy raport jako mirror [link] RaportKDU. Raport został przygotowany przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pod kierunkiem dr hab. inż. Zenon Nieckarza;
  • do plusów niewymienionych w raporcie dodajmy wymianę oświetlenia na ledowe i nowe oświetlenie ledowe na przejściach dla pieszych, o czym pisaliśmy w artykule: Nowe oświetlenie przejść i drogi w Zebrzydowicach, Podolanach i Brodach – powinno być dzięki temu bezpieczniej [link].

Niestety jest też spory minus, którym jest wymiana tylko 173 starych kotłów węglowych oraz realizacja w latach 2018-2020 projektu związany z dofinansowaniem wymiany 30 szt. starych kotłów węglowych na nowe gazowe w ramach programu RPO działanie 4.4.2. Jest to moim zdaniem działanie niewystarczające, gdyż w gminie istnieje 5844 nieruchomości, ale na dzień dzisiejszy nie wiadomo jakie posiadają źródła ogrzewania, gdyż gmina nie wykonała jeszcze ich inwentaryzacji. Można śmiało przyjąć, że należy wymienić przynajmniej 1/4 kotłów, aby poczuć zmianę powietrza, czyli około 1400 kotłów. Przy obecnym poziomie zastępowania, wymienione zostaną one około 2039 roku.

Podsumujmy jednak raport zanieczyszczenia powietrza słowami tam zamieszczonymi:

Podsumowując okres badań wrzesień-listopad 2018 r. należy stwierdzić, że najwięcej dni z ponadnormatywnym (50 μg/m3) stężeniem pyłu PM10 zanotowano w punkcie pomiarowym znajdujących się w:

  • Szkole Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej (47 dni, w tym 5 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3),
  • Szkole Podstawowej w Przytkowicach (46 dni, w tym 2 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3),
  • Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej (44 dni, w tym 4 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3),
  • Szkole Podstawowej w Brodach (44 dni, w tym 2 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3),
  • Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stanisławiu Dolnym (43 dni, w tym 1 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3)

Natomiast najmniej takich dni zanotowano w:

  • Domu Ludowym w Bugaju (25 dni w tym 0 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3)
  • Szkole Podstawowej Zarzyce Wielkie (30 dni w tym 0 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3)
  • Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym (32 dni w tym 0 z przekroczeniem poziomu informacyjnego 200 μg/m3)

Warto wiedzieć, że we Francji ostrzegania wynosi 50 (u nas 200), a poziom alarmowy to 80 mikrogramów na metr sześcienny (u nas w raporcie jest to wartość umiarkowana oznaczona na żółto). Poziom alarmowy w Polsce wynosi aż 300 mikrogramów na metr sześcienny dobowego stężenia – podajemy za smog lab [link].

Na osłodę pozostaje nam fakt, że możemy już walczyć w sądzie o lepsze powietrze. Przykładem tego jest wygrana w Sądzie Katarzyny Wolszczak, #pozywamsmog o czym można więcej poczytać na portalu SmogLab w artykule: Grażyna Wolszczak wygrała z państwem proces o smog.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bulion
Bulion
24 stycznia 2019 21:06

podziekujcie ormantemu !!!

Dariaaa
24 stycznia 2019 23:19

Nikt z Gminy Kalwaria nie będzie bral dotacji na wymiane piecow dopóki nie zmienia Pana Nowaka i Pani Barbary .Tacy ludzie nie powinni wogole pracować w Urzędach .Człowiek nie zna się na przepisach i wymogami w dokumentach a jak zapytasz powyższe Państwo to przechodzi ludzkie pojęcie.Proponuje żeby wkoncu ktoś z ukryta kamera lub podsluchem wszedł do szanownego pokoju i udostępnił nagranie jak się Państwo odnosicie do ludzi .Jakim tonem rozmawia Pani Barbara i bezczelnie komentuje Pan Nowak .Także niech się Pan Burmistrz konkretnie zastanowi bo to nie jest tylko moja opinia ale setek osób na temat Pana Nowaka i Pani… Czytaj więcej »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x