Teatr musi coś wnosić w życie aktora i widza, a nie tylko być dodatkiem, pozwalającym wypełnić przykry obowiązek kontaktu z literaturą. Taki właśnie teatr zamierzamy uruchomić w Kalwarii, a pierwszy spektakl rodzącej się grupy przypadnie na ostatnią sobotę ferii 26. stycznia, czyli przeddzień wyzwolenia Obozu w Auschwitz-Birkenau.
Czym jest współcześnie KL Auschwitz-Birkenau? W polityce – niechcianym obozem, reliktem nazistowskiego reżimu położonym na ziemiach polskich, w telewizji – wielkim cmentarzem, w szkołach – obowiązkowym punktem, który muszą odwiedzić uczniowie. Niestety, coraz częściej dla młodego pokolenia wyjazd do Auschwitz wiąże się z radością z dnia wolnego od zajęć, z czasem spędzonym z przyjaciółmi, czy też (co najbardziej boli) pretekstem do napicia się alkoholu w autokarze w drodze do celu. Gdzie jest więc cierpienie ludzi, którzy przeżyli pobyt w KL Auschwitz-Birkenau?
W głowie rodzą się dwa pytania: pierwsze, o sens przypominania tej tragedii i epatowania nią i drugie o to, czy teatr jest zdolny, ze swoją iluzją, mówić o tak strasznym cierpieniu? Odpowiedź na to drugie brzmi: NIE, ale teatr jest dobrym sposobem na wyczulanie młodego pokolenia i aktywowanie w nim pamięci o tej wielkiej krzywdzie ludzkiej. Wyczulać można metodą teatralną, a najlepszym jest laboratorium odczuć-uczuć aktora i widza, czyli poszukiwania w sobie odbioru tragedii ludzi, którzy przeżyli KL Auschwitz za pomocą swoich emocji i uczuć.
Do szpitala trafia młodzieniec, który zostaje w jednej sali z byłą więźniarką KL Auschwitz. Ona również była podobnie rozwydrzona, gdy trafiła do obozu, co jej kompan z sali szpitalnej. Wspomnienia więźnia obozu śmierci i przedstawiciela młodego pokolenia rozjeżdżają się, ale pointa może być tylko jedna – TY TO MASZ SZCZĘŚCIE! Młodzi aktorzy z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy opowiedzą o tragedii dzieci w Auschwitz oczami samych siebie i będzie to ich wyobrażenie Auschwitz, a jednocześnie hołd złożony tym ludziom, którzy musieli przejść przez fabrykę Śmierci. Spektakl stanie się także apelem o to, by nigdy więcej nie powtórzył się podobny epizod i podobna zbrodnia, a samo widowisko zostanie przygotowane w czasie 7 prób. Na rezultaty prac aktorów-amatorów pod okiem Mirosława Płonki zapraszamy do sali widowiskowej w dniu 26 stycznia 2019 roku na godz. 18.00.
26 stycznia 2018 r. (sobota), godz. 18:00
Sala widowiskowa CKSiT, ul. Broniewskiego 3
Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w Starym Kinie oraz od 17:30 przed spektaklem w sali widowiskowej
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej
- Twój Szczęśliwy Numerek
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany