Trwa montaż pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego na kalwaryjskim rynku

Przed południem (13 listopada 2020 r.) rozpoczęły się prace przy montażu pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Autorem pomnika jest prof. Karol Badyna. W najbliższych dniach można więc spodziewać się uroczystego odsłonięcia pomnika fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przed południem (13 listopada 2020 r.) rozpoczęły się prace przy montażu pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Autorem pomnika jest prof. Karol Badyna. W najbliższych dniach można więc spodziewać się uroczystego odsłonięcia pomnika fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej.

W 2019 roku w 399. rocznicę śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego Stowarzyszenie Niezależni Kalwaria, postanowiło uczcić 400. rocznicę śmierci naszego dobrodzieja, pomnikiem, który byłby należnym hołdem dla tego Wielkiego Polaka.

Stowarzyszenie, zawiązało grupę inicjatywną, której celem było opracowanie koncepcji i projektu pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego. Grupa ta podjęła się także przygotowania wszelkiej niezbędnej dokumentacji oraz zebrania funduszy, które umożliwią realizację przedsięwzięcia. 

Pisaliśmy o powstaniu pomnika między innymi w następujących artykułach: W 399. rocznicę śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, postanowiono wybudować Jego pomnik w Kalwarii oraz Rozpoczęto rozprowadzanie cegiełek na budowę pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego.

Profesor Karol Badyna jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorkupomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w StąporkowieIzaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii sześciu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009) i Warszawie oraz popiersia księcia Philippa von der Leyen w Kobern-Gondorf. 22 kwietnia 2012 przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik parafii pod tym wezwaniem w Zakopanem odsłonięto pomnik jego autorstwa upamiętniający ofiary katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku[1]. Jest autorem projektu i wykonawcą Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (2013) oraz Pomnika Leszka Kołakowskiego w Radomiu (2016). Zajmował się również małymi formami rzeźbiarskimi. Jest także autorem projektów wnętrz sakralnych dla wielu zgromadzeń zakonnych.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał G
Rafał G
14 listopada 2020 14:27

Piękny pomnik M. Zebrzydowskiego.
Gratulacje dla autora !!!
I jeszcze taka refleksja, może na cokole podestu pomnika, który jest linią graniczną pomiędzy strefą pomnika a deptakiem, umieścić symboliczne cegiełki, upamiętniające szczególnych ofiarodawców, dzięki którym ten pomnik powstał ? 🤔

piotr
piotr
Reply to  Rafał G
16 listopada 2020 12:35

tylko jeden mały problem: za pomnik zapłacił Orlen, a nie osoby, które kupiły cegiełki !

Mikołaj II
Mikołaj II
14 grudnia 2020 15:13

Co najmniej o dwie dekady spóźniony stanął na Rynku pomnik Mikołaja Zebrzydowskiego- wielka to zasługa organizatorów tego przedsięwzięcia. Na cokole podestu da się cegiełki ze sponsorami i będzie OK – i tam się dowiemy kto za to zapłacił. A z odsłonięciem poczekać aż pojawi się makieta i 13 sierpnia 2021roku, do południa, przed Procesją Zaśnięcia , w obecności przybyłych na tą uroczystość Asyst i przy dźwiękach towarzyszących im orkiestr oraz dostojników duchownych dokonać odsłonięcia-będzie uroczyście, głośno i kolorowo!

Oddaję to pod rozwagę organizatorom i pod dyskusję Mieszkańcom.

piotr
piotr
Reply to  Mikołaj II
19 grudnia 2020 12:29

Andrzej – czemu spóźnienie tylko dwie dekady, a nie dwa wieki ?
Kto zapłacił wyjaśnimy na podstawie sprawozdania finansowego organizatorów !
Orkiestry chętnie przyjdą jak im zapłacicie, asysty przyjeżdżają aby oddać cześć Matce Boźej Kalwaryjskiej a nie organizatorom. Gdyby Zebrzydowski został ogłoszony Świętym, no to mogły by to jeszcze moim zdaniem rozważyć. Dostojnicy duchowni – tu nie wiem czy organizatorów stać finansowo na ich zaproszenie, biskup za poświęcenie pewnie z 5 kafli weźmie.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x