Święty Jan Paweł II ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej

Jan Paweł II został ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zakończenie Odpustu Wniebowzięcia NMP Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski na ręce Burmistrza Miasta Augustyna Ormantego przekazał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jan Paweł II został ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zakończenie Odpustu Wniebowzięcia NMP (16 sierpnia 2020 r.) Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski na ręce Burmistrza Miasta Augustyna Ormantego przekazał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

Matka Boża Kalwaryjska wskazując na Jezusa Chrystusa pokazywała Janowi Pawłowi II drogę. Wpatrując się w Jej wizerunek widział, jak ukochał Ją Chrystus, i jaką miłością obdarza każdego z nas. Tutaj uczył się miłości do Niej – mówił abp Marek Jędraszewski o Świętym Janie Pawle II.

Starania o uczynienie Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się pod koniec 2019 r. Na wniosek Burmistrza Miasta, Rada Miejska podjęła jednomyślnie (30 grudnia 2019 r.) uchwałę z prośbą skierowaną do Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, o wsparcie inicjatywy ustanowienia Świętego Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita uchwałę wraz z rekomendacją przekazał do Stolicy Apostolskiej. Episkopat Polski oraz Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio także odnieśli się pozytywnie do tej prośby.

Podczas Mszy św. kanclerz krakowskiej kurii ks. Grzegorz Kotala odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej, następnie Abp Marek Jędraszewski przekazał dekret Burmistrzowi i Przedstawicielom Rady Miejskiej.

Ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej, to dla nas wszystkich wielki zaszczyt ale i wielkie zobowiązanie – mówi Burmistrz Augustyn Ormanty i dodaje, że miasto chce realizować naukę wielkiego patrona. Jan Paweł II pokładał wielkie nadzieje w młodzieży, dlatego chcę, aby powstało stowarzyszenie , które będzie wspierać ubogą, ale zdolną młodzież, będzie to żywy pomnik patrona. A skoro Karol Wojtyła chętnie modlił się na kalwaryjskich dróżkach, to we współpracy z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym planuję zaprosić samorządowców z całej Małopolski do pójścia jego śladami. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca, spotkajmy się w Polskiej Jerozolimie – mówi Burmistrz Augustyn Ormanty.

Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej pracuje obecnie nad stworzeniem logotypu promującego miasto i identyfikacji wizualnej, w które zostaną wplecione papieskie symbole. We współpracy z Sanktuarium i parafią św. Józefa, miasto pragnie poszerzyć propozycję nabożeństw za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Kalwaria Zebrzydowska, przyjmując za Patrona Świętego Jana Pawła II niewątpliwie wpisze się w historię i stworzy dla swoich mieszkańców duchowe dziedzictwo. Dzięki opatrzności bożej, wsparciu i przychylności Papieża Franciszka, kard. Konrada Krajewskiego i śp. kard. Zenona Grocholewskiego oraz ks. prałata Pawła Ptasznika, nasz wniosek był procedowany w trybie pilnym – podkreśla i dziękuje Burmistrz.

Warto podkreślić, że decyzja o ustanowieniu Świętego Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej, została podjęta w trybie pilnym, a pozytywna odpowiedź Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadeszła do kalwaryjskiego magistratu w maju br. Dekret w tej sprawie miał zostać przekazany w czerwcu, podczas zebrania KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej, jednak plany pokrzyżowała pandemia. Jan Paweł II, jako jedyny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Akt ten został przekazany Papieżowi w Ludźmierzu w czasie VI pielgrzymki do Polski przez Burmistrza oraz przedstawicieli Rady Miejskiej.

Karol Wojtyła od najmłodszych lat nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską, bazylikę i dróżki. Przybywał tu początkowo z ojcem a następnie jako kapłan, biskup, kardynał a ostatecznie jako następca św. Piotra. W czasie przejazdu do Wadowic i krótkiego postoju na kalwaryjskim rynku, 14. sierpnia 1991 r. To tutaj Papież wypowiedział słowa: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”.

Ostatnia Eucharystia na polskiej ziemi w 2002 r. miała miejsce w kalwaryjskiej Bazylice, gdzie Jan Paweł II zawierzył Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. Wydarzenie to było klamrą spinającą życie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, największego pośród Pielgrzymów Kalwaryjskich, na Polskiej Ziemi.

fot. główne O. Salezy Nowak OFM | Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. O. Salezy Nowak OFM | Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x