fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

Sobotnie wydarzenia w Domu Rodzinnym Ojca Świętego w Wadowicach

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczących nadchodzących wydarzeń, które odbędą się w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach już w najbliższa sobotę, 7 września.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczących nadchodzących wydarzeń, które odbędą się w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach już w najbliższa sobotę, 7 września.

„NOWELE POLSKIE” – NARODOWE CZYTANIE 2019

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach po raz kolejny dołącza do akcji Narodowego Czytania. W tym roku wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Nowele Polskie” i odbędzie się w najbliższą sobotę 7 września. Spotkamy się o godz. 11.00 w Sali Teatralnej Domu Katolickiego (Pl. Jana Pawła II 1, Wadowice). Podczas wydarzenia odczytane zostaną fragmenty nowel autorstwa m.in. Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza czy Henryka Sienkiewicza, zaproponowanych do tegorocznej edycji Narodowego Czytania przez Parę Prezydencką. Zaprezentują je Anna i Przemysław Branny – aktorzy Teatru Bagatela w Krakowie natomiast o oprawę muzyczną zadba Konrad Mastyło – kompozytor i pianista związany obecnie z Krakowskim Teatrem Scena STU.

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasach Muzeum, Pl. Jana Pawła II 5.

„TAKIM GO PAMIĘTAMY. WSPOMNIENIA O JANIE PAWLE II”

Legendarne wyprawy z ks. Karolem Wojtyłą to nie tylko bogaty zbiór anegdot, ale przede wszystkim relacje, które przetrwały próbę czasu. Zawarte wtedy małżeństwa i przyjaźnie trwają do dziś, choć brakuje już najważniejszego członka tej wyjątkowej „Rodzinki” – „Wujka”, jak ks. Karola Wojtyłę nazywali jego studenci. O tym niezwykłym duszpasterstwie opowiedzą jego przedstawiciele: p. Stanisław Abrahamowicz wraz z synem Janem.

Kiedy ks. Karol Wojtyła w 1949 roku rozpoczął swoją pracę duszpasterską w krakowskim kościele św. Floriana jednym z jego zadań stało się zorganizowanie duszpasterstwa akademickiego. Miał w tym poważną konkurencję. Już wtedy istniało bardzo silne duszpasterstwo studentów przy kościele św. Anny, gdzie kazania głosił ks. Jan Pietraszko. U św. Floriana ks. Wojtyle pomogła jednak bliskość Politechniki Krakowskiej. I chociaż nauki, które głosił nie były najłatwiejsze w odbiorze, to zjednywał młodych ludzi swoją otwartością i zainteresowaniem ich życiem. Tak udało mu się stworzyć nie tylko duszpasterstwo, ale niezwykłą „Rodzinkę”.

Poza działalnością ściśle duchową do historii przeszły opowieści o wyprawach górskich i kajakowych. Oprócz tego, że stały się źródłem licznych anegdot, były także czasem rodzenia się więzi między duszpasterzem i jego studentami, a także młodych ludzi między sobą.

W 1952 roku na jednej z tych górskich wycieczek p. Stanisław Abrahamowicz poznał swoją przyszłą żonę – Lidię Skarbiankę. Ks. Karol Wojtyła towarzyszył im także w dalszych latach. Pobłogosławił ich małżeństwo, chrzcił dzieci – w tym ich pierworodnego syna Jana. Ks. Wojtyła nie tylko ochrzcił chłopca, ale zaproponował, aby przyjęcie po mszy zorganizować na plebanii u św. Floriana, ze względu na skromne możliwości lokalowe młodego małżeństwa.

Po pamiętnym 16 października 1978 roku otwarte pozostałe pytanie, czy te relacje mogą przetrwać taką próbę? Czas przyniósł pozytywną odpowiedź, a odwiedziny „Rodzinki” w Watykanie i Castel Gandolfo odbywały się aż do śmierci papieża.

Serdecznie zapraszamy 7 września o godz. 18:00 do salonu Wojtyłów. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w kasach Muzeum (pl. Jana Pawła II 5).

Gośćmi spotkania będą:

Stanisław Abrahamowicz (ur. w 1931 roku w powiecie krzemienieckim na Wołyniu) oraz jego pierworodny syn ks. Jan Abrahamowicz.

informacje: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x