Ślub obojga narodów – Polsko – Litewski projekt młodzieży

Od poniedziałku w Domu Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej realizowany jest projekt „Ślub obojga narodów”. Biorą w nim udział uczniowie z 2 szkół – Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej z Łodzi oraz Vilniaus Lazdyn Mokykla z Wilna.

 

Projekt jest finansowany z Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczestnicy spotkali się, aby na terenie województwa małopolskiego realizować wspólne działania. Przebywali w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Krakowie. Jest to dla obu szkół pierwszy tego typu projekt.

 
Uczestnicy w czasie projektu, jako temat wiodący z dziedzictwa kulturowego położyli nacisk na obrzędy i zwyczaje związane z tradycyjnym ślubem i weselem. Młodzieży spodobał się fakt ślubu Jadwigi i Władysława Jagiełły na Wawelu w Krakowie. Zrealizowali już warsztaty z tańców ludowych – poloneza i klumpakojis, które zakończyły się flash mob w pobliżu Wawelu. Przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa przyjęli uczestników na spotkaniu w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym na Wawelu, gdzie była okazja pogratulować uczestnikom wspólnej inicjatywy. Przed nimi jeszcze gra miejska, warsztaty kulinarne i projektowanie strojów, aby w czwartek wieczorem zainscenizować ślub Władysława Jagiełły z Jadwigą i przedstawić zwyczaje ślubne i zabawy weselne znane Polakom i Litwinom.

  
Więcej zdjęć dostępnych jest na szkolnym Facebooku: https://www.facebook.com/pankiewicz.szkola

  

o. Natalis Stube OFM

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x