Rozpoczęto budowę ruchomej szopki w kalwaryjskim sanktuarium

W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się budowa jednej z największych ruchomych szopek w Polsce. Przez cztery najbliższe tygodnie zakonnicy będą przygotowywać dekorację, która co roku przyciąga tłumy.

 
Szopka powstaje na podeście o powierzchni 30 m2 z tłem o wymiarach 8 x 11 metrów. Składa się z figur statycznych, których jest ponad sto, oraz ruchomych – ok. 50. Jak co roku, również i w tym, w dekoracji znajdą się nowe elementy, które zostały przywiezione z Neapolu.

 
Dekoracja jest przygotowywana z wielką starannością. Prezentuje codzienne życie mieszkańców Betlejem, ich zawody, miejsca pracy i domostwa. Centralne miejsce zajmie grota ze Świętą Rodziną. Inauguracja szopki nastąpi tuż przed Pasterką. Przesłanie dekoracji jest mocno związane z Ewangelią: Bóg posłał na świat swojego Syna, który narodził się w ludzkim ciele i pomiędzy ludźmi, by objawić im Bożą miłość.

  
Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w Wigilię Bożego Narodzenia 1223 w Greccio. Od tamtej pory jego naśladowcy rozpoczęli tradycję jej budowania i rozpowszechnili na cały Kościół.

 

 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x