fot. Transmisja LIII Sesji rady Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej - BIP UM Kalwarii Zebrzydowskiej

Radosna Twórczość Radnych

Na Bip-ie urzędu miasta ukazała się Uchwała nr LIII/586/24 Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie uchwalenia Statutów Osiedli Gminy Kalwaria Zebrzydowska

 

Nie jestem prawnikiem, jednak dokonałem na potrzeby mieszkańców gminy analizy statutu osiedla na podstawie wyroków sądów administracyjnych w podobnych sprawach, ustawy o samorządzie gminnym oraz logicznego rozbioru tekstu.

Jakie nasuwają się wnioski :

 1. Nikt z radnych nie przeczytał projektu uchwały przed glosowaniem.
 2. Jeżeli radni czytali, to nie potrafią czytać tekstu ze zrozumieniem, co jest dziwne np. w przypadku P.Janusiewicza – nauczyciela i dyrektora szkoły.
 3. Nad projektem rada pracowała około 8 lat, powołała 3 doraźne komisje statutowe, pod przewodnictwem P. Kumora w poprzedniej kadencji, T. Wilka w poprzedniej i obecnej kadencji [ pisze to z pamięci ale chyba się nie mylę ], szkoda było ich czasu.
 4. Tylko nie udolność służb Wojewody, może doprowadzić do opublikowania a nie zaskarżenia tej uchwały w trybie nadzorczym. Co jest raczej pewne.
 5. Według mnie wyborów na Przewodniczącego i Członków Zarządu Osiedla na podstawie tego statutu nie da się przeprowadzić.
 6. Nikt z radnych, którzy przegłosowali ten projekt a było ich 14, nie powinien zostać wybrany przez mieszkańców na następną kadencję, bo nie gwarantują prawidłowego stanowienia prawa miejscowego, które obowiązuje mieszkańców tak jak ustawy sejmowe, z tym że dotyczy tylko mieszkańców gminy Kalwaria.
 7. Jak Zarządy Osiedli opiniowały ten projekt? Dlaczego zgodziły się na ograniczenie swoich kompetencji ?
 8. Poważne wątpliwości budzi również procedura konsultacji z mieszkańcami, inny projekt był przekazany do konsultacji, inny złożono do rady miejskiej.
 9. Podobnej analizy wymagają zapisy statuty sołectw.

Oto niektóre przykłady „radosnej działalności uchwałodawczej” rady miejskiej :

1. § 1

Ust. 4. Obszar Osiedla nr 1 obejmuje następujące ulice: Aleję Jana Pawła II, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bernardyńska, Błażkówka, Brodzka, Broniewskiego, Dworcowa, kard. Mariana Jaworskiego, Klasztorna, Marii Konopnickiej, Tadeusza Kościuszki, Krakowska, Lanckorońska, 11 Listopada, 3 Maja, Adama Mickiewicza, Niemczynowskiego, Piaskowa, Józefa Piłsudskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, Kazimierza Pułaskiego, Rynek, Rzemieślnicza, Jana III Sobieskiego, Targowa, Mikołaja Zebrzydowskiego.

—- Prawidłowe nazwy to ulica : Władysława Broniewskiego, Władysława Niemczynowskiego.

Błędnie określone więc zakres terytorialny osiedla.

 

 1. § 3.

Obszar Osiedla Nr 1 obejmuje następujące ulice: Aleję Jana Pawła II, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bernardyńska, Błażkówka, Brodzka, Broniewskiego, Dworcowa, kard. Mariana Jaworskiego, Klasztorna, Marii Konopnickiej, Tadeusza Kościuszki, Krakowska, Lanckorońska, 11 Listopada, 3 Maja, Adama Mickiewicza, Niemczynowskiego, Piaskowa, Józefa Piłsudskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, Kazimierza Pułaskiego, Rynek, Rzemieślnicza, Jana III Sobieskiego, Targowa, Mikołaja Zebrzydowskiego.

—- to już było w art.1 ust. 4., po co to powtórzono drugi raz ?

 

 1. . pomiędzy art. 3 i art. 4

Rozdział II. Zadania zarządu Osiedla i sposób ich realizacji

—- cały ten rozdział – art. 4, 5 – dotyczą zadań Osiedla a nie „zarządu Osiedla”.

Art. 4 rozpoczyna się od – „Zadaniem Osiedla …..”

Art. 5 rozpoczyna się od – „ Do zadań Osiedla należy…..”

Radni mylą Zarząd Osiedla i Osiedle, a to nie to samo.

 1. § 5.

Ust. 8) wyrażanie, na wniosek Rady lub Burmistrza pisemnej opinii, w sprawach dotyczących:

b. zmian Statutu Sołectwa,

—– jakim cudem osiedle ma opiniować zmiany w statucie sołectwa? Na jakiej podstawie prawnej ? i statut, którego sołectwa ma opiniować ?

5. § 6.

Ust. 2. Organem wykonawczym Osiedla jest Przewodniczący Zarządu Osiedla.

Ust. 3. Działalność Przewodniczącego wspomaga Zarząd Osiedla, jako organ opiniodawczo – doradczy Przewodniczącego.

—- ustawa o samorządzie gminnym stanowi :

Art. 37.

Ust. 2. Organem wykonawczym w dzielnicy (osiedlu) jest zarząd. Na czele zarządu

stoi przewodniczący.

—- Nasza rada miejska właśnie zmieniła ustawę o samorządzie gminnym, sejm jest nie potrzebny.

 1. § 14.

Ust. 11. Zarząd Osiedla liczy 8-12 członków.

— jak będą przebiegać wybory ? ilu członków zarządu będą mieszkańcy wybierać 8 czy12 ?

kto i na jakiej podstawie prawnej określi ilość członków zarządu przed wyborami ?

Itd. itd. nie będę pokazywał wszystkich błędów, bo nie chcę zanudzać czytelników, poza tym szkoda ich i mojego czasu, ale są takie, które wręcz według mnie uniemożliwiają przeprowadzenie wyboru Przewodniczącego i Zarządu Osiedla, jak i ograniczają mieszkańcom gminy możliwość startowania w wyborach.

Najwyższy czas by mieszkańcy gminy zastanowili się kogo wybierali do tej pory i kogo chcą wybrać na następną kadencję do rady miejskiej w Kalwarii Zeb.

 

Zatroskany mieszkaniec.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
zośka
zośka
5 kwietnia 2024 17:59

„Epitafium dla gminy”     W pewien niedzielny ranek Zimny bo kwietniowy, Ulicami K…. przeszedł, korowód pogrzebowy.   I wtedy pomyślałem Cokolwiek tak bluźnierczo, Że gminy powinny umierać Całkiem inną śmiercią.   Może zginąć w kryzysie? Z okrzykiem „Za stolarzy!” Chowana z honorami Z orkiestrą przez grabarzy.   Albo ratując szewców Odejść w pełnej chwale Powiedzieli by wszyscy „Działała i padła wspaniale”.   Gdyby kataklizm ją zabrał To też tak myślę sobie Z lekkim sercem pochował Bym ją, w ciemnym grobie.   Jedno natomiast jest pewne Odeszła z braku dochodu Na nic te mowy rzewne Po co nabrali tyle kredytu… Czytaj więcej »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x