Na Bip-ie urzędu miasta ukazała się Uchwała nr LIII/586/24 Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie uchwalenia Statutów Osiedli Gminy Kalwaria Zebrzydowska
Nie jestem prawnikiem, jednak dokonałem na potrzeby mieszkańców gminy analizy statutu osiedla na podstawie wyroków sądów administracyjnych w podobnych sprawach, ustawy o samorządzie gminnym oraz logicznego rozbioru tekstu.
Jakie nasuwają się wnioski :
- Nikt z radnych nie przeczytał projektu uchwały przed glosowaniem.
- Jeżeli radni czytali, to nie potrafią czytać tekstu ze zrozumieniem, co jest dziwne np. w przypadku P.Janusiewicza – nauczyciela i dyrektora szkoły.
- Nad projektem rada pracowała około 8 lat, powołała 3 doraźne komisje statutowe, pod przewodnictwem P. Kumora w poprzedniej kadencji, T. Wilka w poprzedniej i obecnej kadencji [ pisze to z pamięci ale chyba się nie mylę ], szkoda było ich czasu.
- Tylko nie udolność służb Wojewody, może doprowadzić do opublikowania a nie zaskarżenia tej uchwały w trybie nadzorczym. Co jest raczej pewne.
- Według mnie wyborów na Przewodniczącego i Członków Zarządu Osiedla na podstawie tego statutu nie da się przeprowadzić.
- Nikt z radnych, którzy przegłosowali ten projekt a było ich 14, nie powinien zostać wybrany przez mieszkańców na następną kadencję, bo nie gwarantują prawidłowego stanowienia prawa miejscowego, które obowiązuje mieszkańców tak jak ustawy sejmowe, z tym że dotyczy tylko mieszkańców gminy Kalwaria.
- Jak Zarządy Osiedli opiniowały ten projekt? Dlaczego zgodziły się na ograniczenie swoich kompetencji ?
- Poważne wątpliwości budzi również procedura konsultacji z mieszkańcami, inny projekt był przekazany do konsultacji, inny złożono do rady miejskiej.
- Podobnej analizy wymagają zapisy statuty sołectw.
Oto niektóre przykłady „radosnej działalności uchwałodawczej” rady miejskiej :
1. § 1
Ust. 4. Obszar Osiedla nr 1 obejmuje następujące ulice: Aleję Jana Pawła II, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bernardyńska, Błażkówka, Brodzka, Broniewskiego, Dworcowa, kard. Mariana Jaworskiego, Klasztorna, Marii Konopnickiej, Tadeusza Kościuszki, Krakowska, Lanckorońska, 11 Listopada, 3 Maja, Adama Mickiewicza, Niemczynowskiego, Piaskowa, Józefa Piłsudskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, Kazimierza Pułaskiego, Rynek, Rzemieślnicza, Jana III Sobieskiego, Targowa, Mikołaja Zebrzydowskiego.
—- Prawidłowe nazwy to ulica : Władysława Broniewskiego, Władysława Niemczynowskiego.
Błędnie określone więc zakres terytorialny osiedla.
- § 3.
Obszar Osiedla Nr 1 obejmuje następujące ulice: Aleję Jana Pawła II, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bernardyńska, Błażkówka, Brodzka, Broniewskiego, Dworcowa, kard. Mariana Jaworskiego, Klasztorna, Marii Konopnickiej, Tadeusza Kościuszki, Krakowska, Lanckorońska, 11 Listopada, 3 Maja, Adama Mickiewicza, Niemczynowskiego, Piaskowa, Józefa Piłsudskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, Kazimierza Pułaskiego, Rynek, Rzemieślnicza, Jana III Sobieskiego, Targowa, Mikołaja Zebrzydowskiego.
—- to już było w art.1 ust. 4., po co to powtórzono drugi raz ?
- . pomiędzy art. 3 i art. 4
Rozdział II. Zadania zarządu Osiedla i sposób ich realizacji
—- cały ten rozdział – art. 4, 5 – dotyczą zadań Osiedla a nie „zarządu Osiedla”.
Art. 4 rozpoczyna się od – „Zadaniem Osiedla …..”
Art. 5 rozpoczyna się od – „ Do zadań Osiedla należy…..”
Radni mylą Zarząd Osiedla i Osiedle, a to nie to samo.
- § 5.
Ust. 8) wyrażanie, na wniosek Rady lub Burmistrza pisemnej opinii, w sprawach dotyczących:
b. zmian Statutu Sołectwa,
—– jakim cudem osiedle ma opiniować zmiany w statucie sołectwa? Na jakiej podstawie prawnej ? i statut, którego sołectwa ma opiniować ?
5. § 6.
Ust. 2. Organem wykonawczym Osiedla jest Przewodniczący Zarządu Osiedla.
Ust. 3. Działalność Przewodniczącego wspomaga Zarząd Osiedla, jako organ opiniodawczo – doradczy Przewodniczącego.
—- ustawa o samorządzie gminnym stanowi :
Art. 37.
Ust. 2. Organem wykonawczym w dzielnicy (osiedlu) jest zarząd. Na czele zarządu
stoi przewodniczący.
—- Nasza rada miejska właśnie zmieniła ustawę o samorządzie gminnym, sejm jest nie potrzebny.
- § 14.
Ust. 11. Zarząd Osiedla liczy 8-12 członków.
— jak będą przebiegać wybory ? ilu członków zarządu będą mieszkańcy wybierać 8 czy12 ?
kto i na jakiej podstawie prawnej określi ilość członków zarządu przed wyborami ?
Itd. itd. nie będę pokazywał wszystkich błędów, bo nie chcę zanudzać czytelników, poza tym szkoda ich i mojego czasu, ale są takie, które wręcz według mnie uniemożliwiają przeprowadzenie wyboru Przewodniczącego i Zarządu Osiedla, jak i ograniczają mieszkańcom gminy możliwość startowania w wyborach.
Najwyższy czas by mieszkańcy gminy zastanowili się kogo wybierali do tej pory i kogo chcą wybrać na następną kadencję do rady miejskiej w Kalwarii Zeb.
Zatroskany mieszkaniec.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany
„Epitafium dla gminy” W pewien niedzielny ranek Zimny bo kwietniowy, Ulicami K…. przeszedł, korowód pogrzebowy. I wtedy pomyślałem Cokolwiek tak bluźnierczo, Że gminy powinny umierać Całkiem inną śmiercią. Może zginąć w kryzysie? Z okrzykiem „Za stolarzy!” Chowana z honorami Z orkiestrą przez grabarzy. Albo ratując szewców Odejść w pełnej chwale Powiedzieli by wszyscy „Działała i padła wspaniale”. Gdyby kataklizm ją zabrał To też tak myślę sobie Z lekkim sercem pochował Bym ją, w ciemnym grobie. Jedno natomiast jest pewne Odeszła z braku dochodu Na nic te mowy rzewne Po co nabrali tyle kredytu… Czytaj więcej »