W dniu wczorajszym (10 listopada 2020 r.) po burzliwej dyskusji, Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej przyjęła stanowisko, w którym wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, atakowania Kościoła katolickiego, jego świątyń, bezczeszczenia pomników świętych oraz symboli narodowych, zakłócaniu mszy św. w ramach jakichkolwiek protestów.
W stanowisku możemy przeczytać:
„W setną rocznice urodzin świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Kalwaria Zebrzydowska. W roku 2020, w którym Jana Paweł II dekretem Ojca Świętego Franciszka został ustanowiony patronem Miasta Kalwaria Zebrzydowska.
W roku Wielkiego Polaka – syna tej ziemi, wielkiego orędownika pokoju, dialogu, ekumenizmu i obrońcy życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Wierni jego nauczaniu, Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, atakowania Kościoła katolickiego, jego świątyń, bezczeszczenia pomników świętych oraz symboli narodowych, zakłócaniu mszy św. w ramach jakichkolwiek protestów. Wszystkie wyżej wymienione zachowania nie znajdują akceptacji i wymagają potępienia. Wzywamy do poszanowania tradycji i czuć religijnych milionów Polaków.
Jednocześnie wszystkie strony sporu zachęcamy do dialogu i przygotowania rozwiązań prawnych zgodnych z obowiązująca od 1997 roku Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.”
Podczas sesji niektórzy z Radnych podnieśli głosy o upolitycznieniu stanowiska oraz że karygodnym jest wykorzystywanie imienia św. Jana Pawła II zaspokajaniu niskich pobudek politycznych i szerzeniu populizmu. W odpowiedzi Marcin Zadora – jeden z inicjatorów podjęcia tego stanowiska przez Radę Miejską odpowiedział, że „Takie akty są dokonywane w naszej ojczyźnie, a Kalwaria Zebrzydowska jest jej częścią. (…) To sprawa wartości, które reprezentujemy. Celem nie było podsycanie konfliktu, lecz zajęcie stanowiska, że to, co się wydarzyło, przekracza granice przyzwoitości i godzi w podstawowe wartości… Przyjęcie przez miasto za patrona papieża Polaka, co stało się w sierpniu br., oznacza także zobowiązanie do odwoływania się do jego osoby i nauczania„.
Radny Tadeusz Wilk zaapelował, aby nie wychodzić poza to, co jest w samym dokumencie: „Tam nic złego nie ma. (…) Tutaj nie ma czegoś takiego, żebyśmy byli przeciw protestom. Ale nie możemy dopuścić, by akty wandalizmu były, nachodzenie w czasie mszy. To niedopuszczalne. (…) Skupiajmy się nad tym, co mamy w dokumencie.”
Rada Miejska przyjęła stanowisko 10 głosami za, 3 przeciw, a dwoje Radnych wyłączyło się z głosowania.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
kto był przeciw ? kto się wstrzymał?
Szczerze, to dziecinada.
Śmieszne jest wychodzenie przed szereg i zajmowanie się przez radnych problemem, który u nas nie wystąpił. Trochę takie wywoływanie wilka z lasu.
Jeszcze śmieszniejsze są para-protesty, przeciwko – no właśnie przeciwko czemu?
Przeciwko potępieniu agresji, profanacji, aktów wandalizmu?
zło należy głośno piętnować, bo inaczej się rozrośnie i zawładnie całym krajem.
obejrzałem nagranie z sesji :
przeciwko Kochan, Łuczak, Ożóg czyli odwołujący się do tradycji i historii, Niezależni Kalwaria – wielki paradoks ! czy wielka ściema lewicujących radnych, którzy zrobili w konia swoich wyborców !
wstrzymali się Hebda, Krzeszowska – Mirocha
według mnie wszyscy do odwołania