Psychodietetyka- przełom w leczeniu otyłości! Czy każdy może być już szczupły?

Zgodnie z danymi WHO z 2016 roku 39% ludności na świecie miało nadwagę, a 13% było otyłych. Około 4 % nastolatków cierpi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), jednak znacznie większy odsetek ma nieprawidłowe relacje z jedzeniem, pomimo braku jasnej klasyfikacji choroby. Przedstawione statystyki to dla wielu osób tylko cyfry. Zwiększająca się liczba osób z otyłością, więcej osób ponoszących konsekwencje zdrowotne nadmiernej masy ciała, kolejne osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi. Dla nas, dietetyków z Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet to miliony, tysiące, setki historii ludzi, którzy doświadczają w swoim życiu fizycznych, psychicznych i społecznych konsekwencji swojej nadmiernej masy ciała.

Każdy z nas ma swoją historię

Za tymi cyframi kryje się kobieta, która po ciąży nie może wrócić do swojej prawidłowej masy ciała, przez co czuje się małowartościowa i wycofuje się z kontaktów międzyludzkich. Kryje się nastolatek z depresją, który zajada swoje problemy chipsami i zapija napojem energetycznym, by choć przez chwilę poczuć chęć do życia. Jest mężczyzna, który przechodząc zabiegany z pracy do pracy, kupuje po drodze kanapkę w jednej z sieci fast food. Te historie można by opowiadać w nieskończoność. Każda osoba mająca problem z utrzymaniem należnej masy ciała, przestrzeganiem zaleceń racjonalnej diety, czy odnalezieniem się w nowej sytuacji po zdiagnozowaniu choroby to oddzielna historia. W związku z tym, patrzenie na pacjenta w kontekście kilokalorii, makroskładników, skrupulatnie odmierzonej porcji posiłków nie jest drogą do rozwiązania jego problemu.

Skąd pasja do psychodietetyki?

To właśnie świadomość tego, że pacjent to nie tylko jego fizjologia, ale przede wszystkim jego doświadczenia, emocje i posiadane zasoby zaprowadziła nas do tego, by skupić się nie tylko na dietetyce, ale zwłaszcza na psychodietetyce. W gabinetach Palety Diet pracujemy na sprawdzonym, opracowanym przez dr Patrycję Kłósek systemie pracy motywacyjnej. Nasze spotkania z pacjentem to głównie analiza wydarzeń jego życia, doświadczeń w redukcji masy ciała, jego porażek, ale i sukcesów. To nieustanne motywowanie i wspieranie go na drodze do realizacji celu. Oczywiście, pracujemy również nad tym co nasz pacjent zjada. Wyznaczamy kierunek pracy, który poprawi nawyki żywieniowe, a w konsekwencji pozwoli na skuteczną i trwałą redukcję masy ciała. Jednak nie pracujemy na sztywnych zasadach. Podążamy za naszym pacjentem, słuchamy, co do nas mówi i wspólnie dążymy do realizacji jego celów.

Podczas dietoterapii z pacjentem pracujemy nad jego poczuciem własnej wartości, gdyż to pozwoli mu zrobić pierwszy krok – uwierzyć, że zmiana jest możliwa. Pracujemy też nad techniczną stroną diety, czyli organizacją czasu i posiłków, wyboru lepszych alternatyw dla spożywanych dotychczas produktów, podpowiadamy, jak robić zakupy by nie sabotowały pracy nad zmianą nawyków. Spotkania z pacjentem to również zadbanie o jego komfort psychiczny i psychospołeczny. Próbujemy wprowadzić metody walki ze stresem, nieskupione na jedzeniu i szybkim odczuwaniu z niego satysfakcji. Staramy się zachęcić pacjentów, by podejmowali aktywności, które kiedyś sprawiały im przyjemność, a teraz zostały porzucone Podpowiadamy, jak stawiać sobie cele realne do zrealizowania i konsekwentnie ustalać plan działania, umożliwiający zbliżanie się do celu. Pragniemy, by efektem naszej pracy była kompleksowa zmiana, nie tylko zdrowia czy wyglądu, ale też samopoczucia i postrzegania samego siebie.

Koniec z dietami cud!

Do naszych gabinetów trafiają często osoby, które same określają nas „ostatnią deską ratunku”. Są zwykle zmęczone dotychczasowymi próbami redukcji masy ciała, która zawsze kończyła się efektem jo-jo. Pacjenci, którzy w wywiadzie deklarują, że niemal przez całe swoje życie są „na diecie”. Pacjenci pełni błędnych przekonań o tym, jak powinna wyglądać zdrowo zbilansowana dieta. Pacjenci, gubiący się w gąszczu zaleceń przeczytanych na kolejnych forach w Internecie. Dla wielu z tych osób to nie jest pierwsza, druga czy trzecia próba zmiany swojego życia. Często sami nie pamiętają, ile diet „cud” zrealizowali w swoim życiu. Z niedowierzaniem, a nawet z lękiem słuchają naszych zaleceń, zaskoczeni, ze skuteczna dieta może być taka…zwykła. Że kluczem nie jest to, jakie składniki pokarmowe wyeliminujesz, czy za każdym razem odmierzysz wystarczająco dokładnie każdy składnik swojego posiłku. Ale to, co sam o sobie myślisz, jakie masz doświadczenia i jak wiele małych zmian jesteś w stanie wprowadzić, które w sumie dadzą wielki efekt.

Z ust pacjentów, którzy osiągnęli swój cel dotyczący zdrowej masy ciała, słyszymy, że to nie było trudne. Że teraz czeka ich to, co w ich głowie i na podstawie wielu doświadczeń było najtrudniejsze – utrzymanie uzyskanego efektu. Również tutaj, czeka na pacjenta dużo pracy. Skuteczna stabilizacja masy ciała jest kluczem do jej utrzymania w długim wymiarze czasu. Wiele tygodni pracy dietetycznej to wystarczający czas, by utrwalić nawyki. Dzięki temu stabilizacja i utrzymanie masy ciała staje się łatwiejsze. Pacjenci pod naszym okiem i wg konkretnego planu poszerzają swoją dietę o produkty, które w diecie niskoenergetycznej nie są mile widziane. Ogromnym sukcesem dla nas są słowa o tym, że wypracowane nawyki żywieniowe zostaną z nimi na zawsze, gdyż stały się naturalnym sposobem odżywiania.

Zmieniamy nie tylko nawyki, ale życie pacjentów

Satysfakcja z pracy z pacjentem w gabinecie dietetycznym jest niesamowita. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami ogromnych przemian pacjentów. Zwykle nie jest to zmiana wyłącznie ilościowa, obejmująca redukcję kilogramów. W większości jest to metamorfozą całego ich dotychczasowego życia. W miarę upływu czasu i traconych kilogramów pacjenci zyskują wiarę w lepsze życie, zwiększają swoją samo skuteczność i świadomość. Rozwój ich umiejętności komunikacyjnych wychodzi poza ściany gabinetu i przenosi się na ich stosunki międzyludzkie. Wiele razy po zakończonej dietoterapii słyszymy, że teraz ich życie jest inne. I to jest ten moment, który potwierdza, że to, co robimy ma ogromny sens, bo realnie zmienia ludzkie życie.

Cieszymy się, ze nasza praca jest doceniana przez pacjentów. Wiemy, że stosowane przez nas metody współpracy dają rezultaty. Dlatego też nie chcemy zamykać się tylko na pracę w naszych stacjonarnych gabinetach w Jaworznie, Lędzinach, Sosnowcu, Wadowicach, Oświęcimiu i Rudzie Śląskiej. Podejmujemy również współprace online z pacjentami z całej polski i Polaków mieszkających za granicą. Opcja spotkania online z pacjentem to doskonałe narzędzie nie tylko powodowane odległością. Rozpoczęcie współpracy online może być pierwszym krokiem w walce o nowe życie dla osób z depresją, dla których wyjście z domu to zbyt duży wysiłek psychofizyczny, a pragną zmienić swój sposób żywienia.

Media społecznościowe to ogromne narzędzie pozwalające nam na szerzenie wiedzy z zakresu psychodietetyki. Pozwalają też, na pokazywanie metamorfoz naszych pacjentów, które inspirują kolejne osoby do podjęcia własnej walki o swoje lepsze życie. Wiele dzieci i nastolatków po obejrzeniu atrakcyjnego kilkunastosekundowego nagrania, w którym rówieśnik prezentuje efekty swojej pracy, łatwiej uwierzy, ze on też może to zrobić. Przygotowywanie treści udostępnianych w sieci to dla nas rodzaj misji. Dzięki tym narzędziom możemy dotrzeć do szerszego grona osób, i zachęcić do zawalczenia o lepsze życie.

Jeśli również w Twoim życiu brakuje planu działania dotyczącego zmiany nawyków żywieniowych, a podejmowane dotychczas próby albo nie dawały realnych efektów, albo szybko były porzucane skontaktuj się z nami i podejmij wyzwanie.

Nie czekaj aż Twój problem rozwiąże się sam!

Nie odkładaj kilogramów na potem!

 

Zapraszamy do odwiedzenia gabinetu:

Paleta Diet dr PATRYCJA KŁÓSEK-BZOWSKA – dietetyk kliniczny, psychodietetyk

ul. Matki Bożej Fatimskiej 94 Wadowice

Tel.: 690 442 833

www.paletadiet.pl

https://www.facebook.com/paletadietdietetyk

1.5 2 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x