Przed nami II Festiwal Ogórka Kalwaryjskiego

To już powoli staje się tradycją! Za sprawą Stowarzyszenia im. Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie zorganizowany II Festiwal Ogórka Kalwaryjskiego. Będzie to druga edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia, rok temu pomysł na organizację Festiwalu spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, po jego zakończeniu powszechnie mówiono, że był to strzał w dziesiątkę tym bardziej, że takich imprez brakuje w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Swego rodzaju tradycją jest też termin organizacji Festiwalu Ogórka, to ostatni weekend sierpnia i odbywa się tydzień po Uroczystościach Odpustowych Wniebowzięcia Matki Bożej organizowanych przez Sanktuarium OO. Bernardynów.

W tym roku będzie to 26-27 sierpnia, podobnie jak poprzednio wydarzenie zostanie zorganizowane na stadionie MKS Kalwarianka.

Ciszę się, że udało nam się tak wszystko pospinać by i w tym roku Festiwal Ogórka Kalwaryjskiego mógł się odbyć. Przed rokiem po zakończeniu naszego wydarzenia usłyszeliśmy bardzo dużo pozytywnych opinii, a najczęstszym pytaniem było to czy za rok też będzie? No i jest! Wraz z ekipą ze Stowarzyszania będziemy się starać aby Festiwal Ogórka z każdym rokiem się rozwijał. To doskonała promocja naszego regionu i tradycji z której jesteśmy dumni – mówi Tomasz Baluś prezes Stowarzyszenia

Organizatorzy już wcześniej zabiegali aby zaprosić znanych i lubianych wykonawców, w sobotę gwiazdą dnia będzie Kordian, to też odpowiedź na liczne głosy aby właśnie postawić na tego wykonawcę, który gra muzykę góralska i biesiadną, ma też sporą liczbę fanów. W niedzielę zaprezentuje się wykonawca, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać – Mezo.

Właśnie w sobotę 26 sierpnia Festiwal otworzy koncert Kordiana zaplanowany na godz. 17:00, po nim organizatorzy zapraszają na Festyn, na scenie wystąpi DJ Robertus i znana lokalna kapela „Pokusa”. W tym dniu nie zabraknie degustacji ogórków kalwaryjskich, będą też potrawy z grilla ale co najważniejsze będzie to okazja do wspólnego biesiadowania.

W niedzielę 27 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej już będzie dominował ogórek od godz. 17:00! Będzie okazja by go degustować na wszelkie możliwe sposoby, przygotowane zostaną stoiska na których będzie również gościł ogórek. Zorganizowane zostaną konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy kulinarne. Nie zabraknie  też atrakcji dla dzieci.  Pomyślano też o atrakcji dla aktywnych sportowo, będzie okazja potrenować na bieżni z MEZO, który ostatnio postawił na rozwój sportowy i motywuje do aktywności fizycznej.

Przypomnijmy, że przydomek kalwarian “Ogórcorz” wziął się od kiszonych ogórków sprzedawanych na placu Rajskim przed Sanktuarium pasyjno-maryjnym i na samych dróżkach Kalwaryjskich.  Istniała tradycja, że każdy, kto do niego pielgrzymował, powinien ich skosztować.

O przydomku „ogórcorze” wspomniał Jan Paweł II w czasie pamiętnego spotkania w Wadowicach w 1999 r. „Pozdrawiając pielgrzymów z sąsiednich dekanatów powiedział: “Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwaria nów ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak” – mówił wówczas papież. 

Głównym organizatorem Festiwalu jest  Stowarzyszenie  Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, głównym partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska.

 

II FESTIWAL OGÓRKA KALWARYJSKIEGO

Sobota 26 sierpnia

17:00

Kordian

19:00

FESTYN

z Zespołem „Pokusa”

DJ Robertus

wspólne biesiadowie

degustacja ogórków

potrawy z grilla

 

Niedziela 27 sierpnia

17:00

degustacja ogórków

promocja dań z ogórka

pokazy kulinarne KGW

atrakcje dla dzieci

trening z MEZO

muzyka

20:00

MEZO

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x