Promocja „Włodkowej” – kalwaryjskiej pieśni o Rolandzie

W piątek (22 lutego 2019 r.) w „Starym Kinie” w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się promocja książki „Włodkowa” Teresy Wodzickiej. Ta ciekawa publikacja została ponownie wydana staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria.

W piątek (22 lutego 2019 r.) w „Starym Kinie” w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się promocja książki „Włodkowa” Teresy Wodzickiej. Ta ciekawa publikacja została ponownie wydana staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria.

Jest to kolejna publikacja Stowarzyszenia, która wpisuje w poznanie i rozpowszechnianie zarówno historii regionu, jak i osób które wpisały się w dzieje Kalwarii, a są już niestety częściowo zapomniane. Poemat „Włodkowa” który pochodzi ze zbioru „Dzieje Perły” Teresy z Potockich Wodzickiej, opisuje w romantyczny sposób fikcyjne dzieje, powołanej do życia przez autorkę Hanny Włodkównej, która to postać wzorowana była na kanwie historii Katarzyny Włodkowej, krwawej zbójniczki rezydującej ze swoją drużyną na zamku Barwałd w XV wieku. Historię tę w posłowiu wspaniale opisuje Andrzej Bucki. Wydanie zostało wzbogacone pięknymi ilustracjami Kazimierza Wiśniaka. Autorkę poematu przybliżył zebranym dr Marcin Kania, który także przygotował notkę biograficzną zamieszczoną w publikacji.

Spotkanie promocyjne prowadzili: prezes Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria, pan Zbigniew Kochan wraz z panem Andrzejem Buckim. Wspaniałą interpretację fragmentów poematów zaprezentował aktor Rafał Gralewski, który ukazał nam poemat jako wręcz epos rycerski na wzór Pieśni o Rolandzie. Fragmenty spotkania możemy obejrzeć dzięki uprzejmości Jarosława Leskiego z Panoramy Informacje.

Kilkadziesiąt obecnych na promocji osób z radością przyjęło tę kolejną publikację ubogacającą historię i kulturę Ziemi Kalwaryjskiej. Wydanie tej pozycji nie byłoby możliwe bez wsparciu finansowego sponsora Andrzeja Adamczyka, który sam powiedział, że nie spodziewał się, że tak wiele można zrobić, za tak niewiele. 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x