Portal LokalnaPolityka.pl prognozuje, że Burmistrzowie Kalwarii i Andrychowa przegrają wybory

Im bliżej wyborów parlamentarnych i samorządowych, tym częściej otrzymuje różne prognozy sondażowe i badania preferencji wyborców. W dniu dzisiejszym (4 lipca) Portal LokalnaPolityka.pl opublikował raport Stanu Województw Małopolskiego i Śląskiego. 

Metodologia została opracowana na podstawie danych statystycznych oraz przeprowadzanych przez LokalnaPolityka.pl  badań. Do jego opracowania wykorzystali dane z wyborów samorządowych, począwszy od 2002 roku, podczas których Polacy po raz pierwszy mogli wybrać prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach. Metodologia ta pozwala na sprawdzenie szans włodarzy miast w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Według prognoz w Powiecie Wadowickim zmiana nastąpi na stołkach włodarzy Andrychowa Tomasz Żak i Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty.

 

Oto kryteria jakie zastosowano: w zależności od długości urzędowania, które prezydenci lub burmistrzowie muszą spełnić, aby uzyskać określone “Punkty zmian”. Im wyższy wynik, który zdobyli, tym większe prawdopodobieństwo zmiany włodarza miasta.

W przypadku burmistrzów i prezydentów, którzy urzędują już przynajmniej drugą kadencję, zostały określone następujące kryteria i punkty (max. 100 punktów zmiany):

  • w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (19 punktów zmiany);
  • nie wygrał w pierwszej turze (23 punkty zmiany);
  • nie zdobył więcej niż 66% głosów (21 punktów zmiany);
  • otrzymał mniejszy odsetek głosów niż w 2014 roku (4 punkty zmiany);
  • otrzymał 10 p.p. mniej głosów niż w 2014 roku (20 punktów zmiany);
  • gmina ma mniej niż 20 tys. mieszkańców (stan na 31.12.2021 r.) (13 punktów zmiany).

Czy to się sprawdzi, oczywiście zadecydują mieszkańcy, bowiem do wyborów mamy jeszcze prawie rok. Warto podkreślić, że LokalnaPolityka.pl pokusiła się także o podział mandatów w naszym okręgu wyborczym, z którego wynika ze obecna partia rządząca straci 2 mandaty czyli 1/3. Szykuje się zatem ostra rywalizacja nie tylko pomiędzy partiami, ale także na samych listach.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x