Ponad 900 tysięcy złotych otrzymała Gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach Tarczy 4.0 dla samorządów

Ponad 920 tysięcy złotych otrzyma gmina Kalwaria Zebrzydowska z Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS) w ramach tarczy antykryzysowej. W piątek (26 czerwca 2020 r.) w Wadowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego, który poinformował o szczegółach FIS dla samorządów z ziemi wadowickiej. Do gmin powiatu wadowickiego trafi łącznie 15,84 min zł.

Ponad 920 tysięcy złotych otrzyma gmina Kalwaria Zebrzydowska z Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS) w ramach tarczy antykryzysowej. W piątek (26 czerwca 2020 r.) w Wadowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego (jako przedstawiciela rządu), który poinformował o szczegółach FIS dla samorządów z ziemi wadowickiej. Do gmin powiatu wadowickiego trafi łącznie 15,84 min zł.

W skutek pandemii koronawirusa budżety gminne zostały znacznie uszczuplone, co także odczuła nasza gmina. FIS to konkretna pomoc. To bezprecedensowe działania i wsparcie o niespotykanym dotychczas charakterze. Środki te w wielu przypadkach zapewne okażą się kołem ratunkowym dla samorządów i pozwolą im wyjść na prostą.

W ramach FIS Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała 922.436 zł, zaś powiat wadowicki 8.166.835 zł. Pieniądze są zastrzykiem, który może uzupełnić wkład własny samorządów w planowane inwestycje i był przyznawany według ściśle określonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów (na postawie inwestycji zapisanych w budżetach jednostek samorządowych). W imieniu Gmina Kalwaria Zebrzydowska symboliczny czek odebrał Burmistrz Augustyn Ormanty, a w imieniu powiatu wadowickiego Starosta Eugeniusz Kurdas.

Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

  • Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld zł.
  • Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 min zł do aż ponad 93 min zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.
  • Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.
  • Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.
  • Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.
  • Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach.
  • Tarcza dla samorządów to również wsparcie dla tysiąca firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów, i setek tysięcy pracowników. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x