Po wernisażu wystawy plakatów Michała Stępnia – refleksje

O Michale Stępniu, autorze plakatów literackich, których wystawa znajduje się w tutejszej Bibliotece będę pisać nieco familjarnie, ale upoważnia mnie do tego zarówno mój wiek, jak i długoletnia znajomość.

„Ludzie są naprawdę wielcy dzięki śladom, jakie po nim pozostają”. – Napoleon Bonaparte

Przed około 10 laty zapoznała mnie z Nim moja dawna wychowanka z technikum i przedstawiła Michała jako kolegę jej synów. Od tego czasu Michał bywał u mnie, mieliśmy dużo tematów do rozmowy. Poznałam jego drogę życiową, wspomnienia ze szkoły, z okresu studiów, przeżycia osobiste. Częstym tematem naszych rozmów były książki, przyroda, piękno drzew, szczególnie dębów.

Obserwowałam jego zmagania z literami, na każdym dziele jest inna czcionka,  efekt mozolnej pracy. Jednocześnie powstawały rysunki na kartkach małego formatu, przykłady tytanicznej pracy oraz plakaty na konkursy do sztuk teatralnych.

Od kilku lat pracuje nad plakatami, tutaj ujawnia najpełniej swój talent, co mieliśmy okazję zobaczyć zarówno na wystawie „Ballad i romansów”  jak i „Plakatów Literackich”.
Podczas wernisażu zaprezentował się jako człowiek ciągle poszukujący swojej drogi życiowej, skromny, wrażliwy, doceniający ludzi, którzy mu w życiu pomogli, pracowity i szczery.

Wernisaż bardzo przeżył, ochłonął dopiero po paru godzinach. Wysoko ocenił wkład Pani Dyrektor i Pań bibliotekarek w stworzeniu prawdziwie artystycznej atmosfery, zapewnieniu frekwencji i poziomu spotkania. Bardzo ucieszył się z ofiarowanego Mu albumu Stanisława Wyspiańskiego.

Mam nadzieję że talent Michała będzie się rozwijał, zdrowie będzie Mu służyło i Kalwaria zobaczy Jego dalsze prace. I tego mu życzę.
Na razie w Tarnobrzegu, Jego rodzinnym mieście na budynku Liceum Mikołaja Kopernika pojawił się mural autorstwa Michała Stępnia. Cieszę się z tego powodu i bardzo mu gratuluję. Już ten ślad po Nim pozostanie.

Jadwiga Zajda

Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy Biblioteki w Kalwarii Zebrzydowskiej do 10 grudnia.

za: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

Sztuka plakatu

Plakaty Michała Stępnia inspirowane utworami literackimi można oglądać w Czytelni Biblioteki Publicznej przy al. Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Plakaty do utworów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Williama Szekspira, Fiodora Dostojewskiego, Michaiła Bułhakowa, Georga Orwella i kilku innych autorów, pozwalają na nowo odkryć dzieła klasyki literatury polskiej i obcej  i …zachęcają  do  lektury.

 

 Forma plakatu jest jedną z dziedzin sztuki i indywidualną wypowiedzią artystyczną. Jego projektowanie  jest umiejętnością nie tylko warsztatową. Wymaga wiedzy, inteligencji, intuicji i dużej wrażliwości. Jest to o tyle trudne, że w ramach pewnej struktury plastycznej, powinna zmieścić się treść przekazu. Ta wzajemna współzależność i zgodność stanowi bowiem istotę plakatu. Zamknąć istotę sprawy w ciekawej formie plastycznej – to cel każdego twórcy. To doskonale udało się naszemu Gościowi.

Prace Michała Stępnia zwracają uwagę trafnością i sugestywnością obrazu, swobodną grą wyobraźni oraz ciekawą  formą. Kolekcja 23 plakatów wyeksponowanych w Bibliotece świadczy o wrażliwości artystycznej i talencie Autora.

 

Michał Stępień pochodzi z Tarnobrzega. Specjalizuje się w tworzeniu plakatów literackich,  których inspiracje czerpie z prac stworzonych w ramach, tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Zainteresowanie tą dziedziną twórczości rozpoczęło się od wizyty w krakowskiej Galerii Plakatu Krzysztofa Dydo w okresie studiów. Jego pierwsze plakaty poświęcone były twórczości Fiodora Dostojewskiego i Tomasza Manna. Twórca interesuje się psychologią, co w jego pracach  znajduje wyraz w interpretacji tematu i odniesieniach do ludzkiej psychiki. Aktywność artystyczna Michała Stępnia nie ogranicza się do plakatu. Jest autorem okładek płyt muzycznych,  stworzył serię portretów starszych ludzi w ramach projektu „Ośmiotysięczniki”. Jego fascynacją jest również liternictwo i kaligrafia.

W październiku b.r. na ścianie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu powstał mural „Tarnobrzeg – Naprzód w kierunku gwiazd” autorstwa Michała Stępnia. Projekt muralu powstał z sentymentu Twórcy do rodzinnego miasta i dumy z bycia jego mieszkańcem. W swoim zamyśle ma inspirować młodzież szkolną oraz mieszkańców Tarnobrzega do rozwoju osobistego i społeczności lokalnej.

Autorowi gratulujemy prac i życzymy satysfakcji i sukcesów w pracy twórczej.

Plakaty literackie Michała Stępnia prezentowane będą  w   Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej do 10 grudnia 2

 

Bogusława Moskała

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x