Odebranie Pamiątkowej Tablica od Prezydenta RP dla Sanktuarium - 10 grudnia 2018 r. - fot. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Pamiątkowa Tablica od Prezydenta RP dla Sankturium

Podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie, która odbyła się  10 grudnia 2018 r. kustosz sanktuarium odebrał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej okolicznościową tablicę upamiętniającą uznanie przez prezydenta 100 Pomników Historii w setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
 
Tablica, którą przekazał prezydent zostanie umieszczona w sanktuarium na pamiątkę jubileuszu odzyskania niepodległości. Ojciec kustosz spotkał się także z Piotrem Glińskim, Wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz Magdaleną Gawin, podsekretarzem stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnym Konserwatorem Zabytków.

  
Kalwaria Zebrzydowska – krajobrazowy zespół manierystycznego parku pielgrzymkowego został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 30 października 2000 roku. „Kalwaria Zebrzydowska pod względem artystycznym i kompozycyjnym należy do najcenniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. Zarówno architektura kaplic, jak i kompozycja krajobrazowa owego „parku pielgrzymkowego” stanowią dzieło sztuki. Analizując walory artystyczne zespołu należy podkreślić, że jest to niezwykły dokument religijności i kultury sarmackiej. Kalwaria Zebrzydowska jest pierwszym założeniem tego typu w Polsce” – czytamy w opisie Kalwarii – Pomnika Historii.

Sanktuarium kalwaryjskie zasługuje na uznanie nie tylko ze względu na nieocenione wartości kulturowe i historyczne. Jest przede wszystkim miejscem modlitwy i wyciszenia przybywających pielgrzymów. 

tekst i foto: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x