Paleta Diet – pogromca mitów na temat odchudzania

Osoby, które borykają się z nadmierną masą ciała, najczęściej próbowały już w swoim życiu wielu diet, czego wynikiem jest często błędne myślenie dotyczące odchudzania. Jak pokazują badania stosowanie restrykcyjnych diet przyczynia się występowania zaburzeń odżywania. Poprzez ciągłe odchudzanie i efekt jojo narasta uczucie bezsilności, że redukcja nadwagi czy otyłości nigdy się nie uda.

Zero słodyczy, zakaz wychodzenia na imprezy, ciężkie ćwiczenia, głód to niektóre twierdzenia ludzi na tema diety.

Odpowiadamy: dieta nie musi tak wyglądać.

W Palecie Diet pacjentów chcących schudnąć prowadzimy w modelu psychodietetycznym. Poniżej odpowiadamy na najczęściej mity związane z procesem odchudzania.

1. Żeby schudnąć trzeba liczyć kalorie.

W modelu psychodietetycznym liczenie kalorii jest zbędne. Pacjenci podejmujący leczenie w Palecie Diet uczą się jak dobierać porcje na podstawie ośrodka głodu i sytości. Każdego dnia człowieka ma inne zapotrzebowanie energetyczne, inne wydatki dlatego często stosując jadłospis o określonej kaloryczność odczuwają oni głód bądź przejedzenie. Warzenie i liczenie kalorii posiłków często jest bardzo żmudnym zajęciem w wyniku czego poświęcamy na to dużo czasu a w momencie kiedy nie mamy wagi, nie jesteśmy w stanie określić odpowiedniej dla nas porcji. Nas pacjenci tego nie robią a efekty można zobaczyć na załączonych grafikach. Dlatego mitem jest to, że aby schudnąć trzeba ważyć jedzenie.

2. Nigdy nie schudnę bo nie mam motywacji.

Większość pacjentów, pojawiających się na pierwszych wizytach w Palecie Diet nie posiada motywacji. Jest to często spowodowane bezsilnością, która pojawiła się na skutek stosowania w przeszłości wielu restrykcyjnych diet oraz ciągłym chudnięciem a później powrotem do poprzedniej wagi. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze szansa na to, że takie osoby schudną? OCZYWIŚCIE!

Idealną sytuacją jest, jeśli pacjent posiada motywacje wewnętrzną. Chce schudnąć ponieważ chce zaopiekować się sobą, zadbać o swoje potrzeby. Jednak taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Prowadząc pacjenta w modelu psychodietetycznym, pracujemy dwutorowo: uczymy zdrowych nawyków żywieniowych oraz dzięki interwencjom psychologicznym potrafimy zbudować motywacje i zaprogramować się niejako na odchudzanie.

3. Schudnę, jeżeli nie będę jadł słodyczy i fast foodów.

Zaprzestanie jedzenia tego co w naszej diecie pojawia się często i w dużych ilościach oczywiście pozytywnie wpłynie na redukcje tkanki tuszowej. Tylko czy jesteśmy w stanie kontynuować to przez całe życie?

To co zjadamy ma drugorzędne znaczenie. Ważna jest ilość oraz to w jaki sposób radzimy sobie w różnych sytuacjach życiowych i jaki ma to wpływ na nasze wybory żywieniowe. W modelu psychodietetycznym uczymy pacjentów jak radzić sobie z przeszkodami pojawiającymi się w naszym życiu, aby oddzielić wpływ pojawiających się emocji z tym co zjadamy. Przez cały okres leczenia z pacjentem pracujemy, w taki sposób aby miał on swój własny model żywienia, który będzie dla niego tak odpowiedni, aby mógł go kontynuować już przez całe swoje życie.

Jeśli wykluczymy z diety atrakcyjne dla nas produkty, które nasz mózg łączył przez całe życie z nagrodą np. odprężeniem, szczęściem, nie wprowadzając działań dających to samo poczucie, będzie się ich po czasie domagał. Dlatego ważna jest zamiana nawyków żywieniowych, a nie tylko ich wykluczenie. Uczymy balansu, dzięki czemu można cieszyć się wakacjami, spotkaniami ze znajomymi, po prostu życiem.

Trwała redukcja masy ciała jest naprawdę możliwa. Sukcesy naszych pacjentów są tego dowodem. Zapisz się na bezpłatną konsultacje w Wadowicach , zobacz jak pracujemy, jakie mamy dla Ciebie rozwiązanie. W pracy z pacjentem otaczamy opieką, wsparciem jesteśmy partnerami w procesie odchudzaniu.

Zapraszamy do umówienia się na pierwszą bezpłatną konsultację do naszego gabinetu dietetycznego
w Wadowicach.

 

Paleta Diet dietetyk, psychodietetyk

tel.: 690 442 833

Wadowice, Al. Matki Bożej Fatimskiej 94

Zapraszam serdecznie, dr Patrycja Kłósek

About Author

Reklama